http://www.prt-logar.cz

Afghánské ozbrojené složky střeží cestu do Kábulu. Nové základny jim postavili Češi

31.1.2011

Ze dvou nových pozorovacích stanovišť na vrcholu kopce nad strategickou soutěskou Tangi Waghjan mají afghánské bezpečnostní složky přehled o významné části provincie Lógar.

Do nově postavených budov se už nastěhovalo deset policistů a deset vojáků. Ti monitorují údolí kolem a chrání policejní kontrolní stanoviště u hlavní silnice, který český PRT zrekonstruoval předloni.

Stavba pozorovacích stanovišť na vrcholu kopce Tangi Waghjan je dalším krokem v české snaze o podporu afghánských policistů a vojáků, které budou postupně přebírat zodpovědnost za bezpečnost země. Vybudovat dvě malé základny trvalo třináct měsíců – že byla stavba složitá kvůli špatně přístupnému terénu, si na vlastní kůži vyzkoušel stavební inženýr Jan Mužík z  PRT. „Jedna cesta nahoru příkrým terénem je jako hodina v tělocvičně. Po čele teče pot a slunce pálí do zátylku, i ostřílené vojáky jsem po cestě nahoru kolikrát slyšel říkat nepublikovatelné výrazy,“ popisuje výšlap na pravidelné kontroly stavebních prací.

Ta námaha se ale vyplatila. Před několika dny Češi místní policii a armádě předali tyto dvě stavby, které afghánským bezpečnostním složkám pomohou v boji proti Tálibánu. Kopec Tangi Waghjan totiž bdí nad strategickou soutěskou, kterou vede silnice z neklidných provincií na jihu země do Kábulu.

„Silnice pod kopcem je hlavní dopravní tepnou provincie, navíc spojuje Kandahár a další provincie s Kábulem. Na druhé straně zase údolím vede stezka, kudy Tálibán pašuje drogy, zbraně a drahý chromit. Tady leží klíč k bezpečnosti provincie. Kdo drží tenhle strategický kopec, může zastavit příliv zbraní z Pakistánu,“ vysvětluje podplukovník Ghulam Nabi Čarchi, zástupce velitele lógarské policie.

Před stavbou dvou nových pozorovacích stanovišť byl nahoře na kopci jen hliněný domek s provizorním opevněním.

„Tady odtud máme velkou část provincie jako na dlani. Na sever vidíme až k horám hraničícím s provincií Kábul, na západě kontrolujeme silnici. Na východě a na jihu jsou velké vesnice, v některých se pohybují i Talibanci. Odsud to hlídáme a vše podezřelé hlásíme našemu velitelství,“ přibližuje svoji práci velitel pozorovacího stanoviště, čtyřiadvacetiletý Abdul Fatih.

Policisté na této malé základně pracují i žijí, slouží tu vždy dva měsíce vcelku a pak mají deset dní dovolené. „Já jsem z Bamjánu, tam jsem se narodil a vyrostl. Teď mě převeleli sem. Sice je to daleko, ale nestěžuju si, práce je to všude stejná, jen teď nevidím tak často svoji rodinu,“ říká mladý muž. Když se ho zeptám, proč se dal k policii, řekne obligátní větu o službě vlasti a oddanosti ke své zemi. Pak se ale rozpovídá. „Za Tálibánu jsem vedl odbojovou skupinu, nechtěli jsme se smířit s takovou vládou despotů. Teď pokračuji v boji proti povstalcům, jen v uniformě,“ říká Abdul.

Podpora bezpečnosti patří mezi priority Provinčního rekonstrukčního týmu Lógar, proto Češi v současnosti staví také zázemí pro afghánské vojáky na základně Altimur, jednu z budov soudu v Pol-e Alam, provinční vězení a policejní základnu u mostu Dabare v okrese Čarch.

Český Provinční rekonstrukční tým působí v provincii Lógar od března 2008. Jeho civilní část tvoří 11 odborníků z ministerstva zahraničí, vojenskou složku pak 261 příslušníků Armády ČR. Mezi oblasti působení PRT patří vedle podpory bezpečnosti a budování infrastruktury také opravy vodních zdrojů, podpora zemědělství, školství, zdravotnictví a nezávislých médií. Celkem Češi dokončili v Lógaru již 144 projektů (včetně projektů rychlého dopadu).

fotografie a videa

Stavební sezóna začala. Tohle jsou projekty, na kterých právě pracujeme

Přes zimu se činnost na většině staveb českého PRT v Lógaru zastavila, protože teploty klesly pod bod mrazu a pokračovat dál by znamenalo ohrozit kvalitu staveb. více ►