http://www.prt-logar.cz

Afghánští policisté mají novou základnu u mostu Dabare

1.6.2011

Strategickou cestu u mostu Dabare od nynějška hlídá 15 afghánských policistů, kteří díky PRT mají k dispozici novou budovu checkpointu a také pozorovací stanoviště.

Český Provinční rekonstrukční tým v provincii Lógar (PRT) předal místním bezpečnostním složkám dokončenou budovu checkpointu, kontrolního stanoviště afghánské policie, a k němu přiléhajícího pozorovacího stanoviště u důležité křižovatky v okrese Čarch. Podpora bezpečnosti patří mezi priority českého PRT.

„Bezpečného prostředí lze dosáhnout, pouze pokud je někdo ochoten vzít na sebe každodenní osobní riziko. S pokračujícím procesem předávání odpovědnosti za bezpečnost země bude afghánská policie stále častěji v první linii tohoto úsilí. Odolnější checkpoint ale nevyřeší vše, skutečná síla policie vychází především z jejich užitečnosti pro lidi, kteří žijí poblíž,“ řekl při předání stavby Petr Svačina, vedoucí civilní části PRT.

Slavnostní ceremonie se kromě zástupců civilní části PRT a velitele 7. jednotky PRT plukovníka Miroslava Hlaváče zúčastnili také vysocí afghánští představitelé. Pásku u nového checkpointu přestřihl Chalilluláh, subguvernér pro tento okres, spolu se zástupcem velitele lógarské policie, Ghulamem Nabi Čarkim.

„Tohle policejní stanoviště má velký význam,“ říká plukovník Čarki. „Stačí se podívat do mapy a je jasné, proč je tohle místo u mostu Dabare strategicky důležité. Spojuje okresy Baraki Barak a Čarch, silnice vedoucí na jih je vstupní branou do nebezpečného okresu Charwar a na severovýchod vede cesta do Pol-e Alam, centra provincie,“ vysvětluje.

Lógarská policie doufá, že nová stavba – a hlavně 15 policistů, kteří na checkpointu od tohoto týdne působí – pomůže omezit působení protivládních sil v Čarchu. Není výjimkou, že se tu střílí, dochází k napadání koaličních i afghánských patrol. „Když se nám podaří kontrolovat cestu, bude to mít velký vliv na bezpečnost celého okresu,“ říká plukovník Čarki a popisuje, jak vypadá práce policistů na checkpointu.

„Během svojí služby kontrolují automobily projíždějící po cestě i kolem se pohybující osoby a z pozorovacího stanoviště, které je umístěné ve svahu nad checkpointem, mají přehled o okolí. Ze základny také podnikají pěší patroly do okolních vesnic, tahle nová základna tak přiblížila policisty místním,“ říká plukovník Čarki. „V případě útoku nebo při zpozorování podezřelého pohybu policisté přes vysílačku informují své nadřízené na velitelství v Pol-e Alam, ti, pokud je to potřeba, pošlou posily,“ dodává.

Bezpečnostní situace v okrese Čarch je složitá, a tak si lidé z okolí stavby policejního checkpointu váží. Zástupci místní šúry, rady starších, se také zúčastnili také slavnostní předávací ceremonie. „Vědí, že je to hlavně pro jejich bezpečnost,“ podotýká velitel nové policejní stanice. Díky tomuto checkpointu by se měla zlepšit bezpečnost v okolí, což je důležité pro přesun zboží i osob. Po bezpečných silnicích se nebojí jezdit obchodníci, zemědělci mají jednodušší přístup na trh, ekonomicky to pomáhá celému regionu.

„Naše služba tady je nepřetržitá, nechodíme odpoledne domů z práce. Pocházím z provincie Balch a domů k rodině se dostanu asi jednou za šest týdnů. Volno mám deset dní, z toho čtyři strávím na cestě,“ popisuje službu na checkpointu osmadvacetiletý Aminulláh. U mostu Dabare slouží už několik měsíců, dřív ale bydleli a pracovali jen z kovového kontejneru obehnaného provizorním opevněním.

Teď mají zděnou budovu s kamennou zdí okolo a cítí se bezpečněji. „V zimě si tu budeme moct zatopit, je tu místo pro palandy, konečně tu máme slušné podmínky k práci i k životu,“ dodává.

Že nová budova a ochranná zeď znamenají velkou změnu v působení policistů, potvrzuje i Čarki. „Je to už tři roky, co kolem hlavní lógarské silnice stojí několik policejních základen, které opravil a opevnil český PRT. Na ty staré a provizorní bylo více útoků, vypadá to, že povstalci mají z nových checkpointů respekt, vidí, že by se dobývaly těžko, tak na ně často neútočí,“ popisuje afghánský plukovník.

Realita policejní služby v Afghánistánu celkově je ale stále složitá, velká část policistů je negramotná a často nedostatečně vycvičená a vybavená. Přitom doba, kdy afghánské bezpečnostní složky budou muset převzít zodpovědnost za vlastní zemi, se blíží a otevření nového checkpointu u mostu Dabare je dalším z kroků na této cestě. Proto se český PRT na základně Shank v Lógaru podílí na výcviku rekrutů i starších policistů. Šestitýdenním kurzem, který zajišťují instruktoři z řad české armády, prošlo už několik stovek Afghánců.

Příslušníci místních bezpečnostních složek jsou ale stále častým cílem útoků povstalců. Proto také při slavnostní ceremonii velitel 7. jednotky PRT Miroslav Hlaváč předal afghánským policistům osobní lékárničky a další zdravotnické vybavení s vyjádřením naděje, že je ale nebudou muset použít.

Zástupce velitele lógarské policie mu za to poděkoval. „Vážíme si toho, že lidé, kteří žijí klidný život uprostřed Evropy, myslí na takové země, jako je Afghánistán, a pomáhají nám. Pro lidi v České republice je to možná jen stará lékárnička, ale tady zachraňuje životy,“ řekl. Tyhle obvazy totiž putovaly dlouhou cestu z kufru auta stovek obyčejných Čechů, kteří poslechli výzvu a poslali autolékárničky nevyhovující nové české vyhlášce do Afghánistánu, kde mohou ještě posloužit.

Český Provinční rekonstrukční tým působí v jihovýchodoafghánské provincii Lógar od března 2008. Jeho civilní část tvoří 12 odborníků z ministerstva zahraničí, kteří mají na starosti realizaci rozvojových projektů a podporu místní vlády. Vojenskou složku PRT, která kromě zajištění celé mise a bezpečnosti českých civilistů plní ještě další úkoly, tvoří 293 příslušníků Armády ČR. Mezi oblasti působení PRT patří podpora bezpečnosti, rozvoj zemědělství, opravy vodohospodářských staveb, budování infrastruktury a podpora zdravotnictví a nezávislých médií. Celkem Češi dokončili v Lógaru 160 projektů, včetně projektů rychlého dopadu.


Autor: Kristýna Greplová, civilní část PRT

fotografie a videa

Reportáž z Abtaku

VIDEO: Podívejte se na reportáž ze stavby hráze v okresu Chuši. více ►


příběhy pomoci

Přehrada Surchab

VIDEO: Podívejte se na reportáž České televize o největším českém projektu v Lógaru. více ►