http://www.prt-logar.cz

Afghánští policisté se musí naučit hlavně přežít

19.7.2010

Češi v Lógaru vycvičili celkem přes 150 policistů. Až koaliční síly z Afghánistánu odejdou, budou to oni, na kom bude záviset bezpečnost země. Proto potřebují afghánské bezpečnostní složky dobrý výcvik.

V rámci právě ukončeného výcviku policejních rekrutů prošlo 54 Afghánců intenzivním školením. Na základnu Shank, kde sídlí český kontingent, dorazili až z Azry, z nejodlehlejšího distriktu provincie.

Jednalo se o čtvrtý kurz policejního výcviku, který Češi v Lógaru zajistili.

 „Výcvik je velmi náročný.  Rekruti začínají v šest ráno a končí až večer, za tu relativně krátkou dobu šesti týdnů se je pokoušíme naučit co nejvíc,“ říká k výcviku Zbyněk Pavlica, bezpečnostní expert civilní části českého PRT, sám bývalý policista.

Bezpečnost je stále bolavým místem v rozvoji Afghánistánu. Policie v Lógaru je většinou netrénovaná, má vysoké ztráty, je nedostatečně vyzbrojená, v jejích řadách panuje vysoká korupce. To všechno se české PRT snaží změnit v rámci kurzu certifikovaného jako oficiální program Výcvikové mise NATO.

„Budoucí policisté se tu musejí hlavně naučit, jak přežít,“ shodují se instruktoři výcviku. Další znalosti o konkrétních specializacích policejní práce pak získají v dalším výcviku.

Nejdůležitější je motivace

Rekruti se během kurzu naučili manipulovat se zbraněmi, základy sebeobrany, techniky zneškodnění a zatčení pachatele, ale taky základy afghánského práva a všeobecné zásady policejní práce.

Zatímco o samotný výcvik se starají instruktoři z řad vojenské policie 5. kontingentu AČR PRT Lógar spolu s příslušníky mise EUPOL, organizačně přípravu budoucích policistů zajišťuje civilní část PRT.

Součástí výcviku jsou i lekce první pomoci. Ztráty v řadách afghánských policistů jsou totiž vysoké a často by jim šlo předejít, pokud by kolegové zraněného včas zasáhli. Proto se rekruti učí rozpoznat, jaká zranění ohrožují lidský život a hlavně, jak je ošetřit.

„Ukážeme jim, jak zastavit krvácení, co dělat při zástavě dýchání nebo zranění hrudníku, jak transportovat raněného,“ popisuje jeden z instruktorů výcviku.

Nejdůležitější je přitom rekruty motivovat. „Musí mít přístup, musí mít nasazení. Pokud ho nemají, tak se můžeme snažit z nich něco dostat, udělat z nich policisty, ale je to nesrovnatelně těžší,“ dodává Pavlica.

„Během minulého kurzu jsme připravili místo činu, kde ležel jeden z rekrutů a simuloval zranění. Do nohavice jsme mu zabodli nůž a kolem nastříkali kečup. V rámci zkoušek pak k němu přišla patrola budoucích policistů a byl na nich vidět šok. Ležel tam kolega, křičel, měl nůž v noze, kolem byla „krev“ a oni měli zakročit. Napřed na půl minuty všichni úplně ztuhli, ale pak zareagovali dobře, tak jak jsme je to naučili,“ přibližuje součást výcviku instruktor EUPOL Jiří Pavlovský.

Český Provinční rekonstrukční tým (PRT) v afghánském Lógaru má hned několik projektů na podporu bezpečnosti.

Kromě výcviku policistů staví Češi také policejní stanoviště kolem strategické cesty do Kábulu, zrekonstruovali základnu pro afghánskou armádu, postavili ochrannou zeď proti útokům u policejního velitelství a chystají stavbu nových budov pro místní soud.

Kristýna Greplová – civilní část PRT

fotografie a videa

Reportáž z Abtaku

VIDEO: Podívejte se na reportáž ze stavby hráze v okresu Chuši. více ►


příběhy pomoci

Přehrada Surchab

VIDEO: Podívejte se na reportáž České televize o největším českém projektu v Lógaru. více ►