http://www.prt-logar.cz

Až odejdeme, budou v první linii. Proto potřebují policisté dobrý výcvik

25.5.2010

Šestitýdenní kurz udělal z úplných nováčků skutečné policisty, kteří vědí, jak zacházet se zbraní, jak zneškodnit pachatele a jak ochránit obyvatele provincie.

Český Provinční rekonstrukční tým (PRT) v afghánském Lógaru má hned několik projektů na podporu bezpečnosti. V rámci právě ukončeného výcviku policejních rekrutů, který české PRT zajistilo, prošlo 54 Afghánců intenzivním tréninkem.

Policie v Lógaru je většinou netrénovaná, má vysoké ztráty, je nedostatečně vyzbrojená, v jejích řadách panuje vysoká korupce. To všechno se české PRT v rámci kurzu certifikovaného jako oficiální program Výcvikové mise NATO snaží změnit.

Budoucí policisté se proto při výcviku, který vedou čeští vojáci, naučili manipulaci se zbraní, sebeobranu, jak zneškodnit a zatknout pachatele, ale taky základy afghánského práva a všeobecné zásady policejní práce. Prošli i kurzem první pomoci a teď vědí, jaká zranění ohrožují lidský život a hlavně, jak je ošetřit.

„Ten výcvik je velmi náročný, protože rekruty za šest týdnů nemůžeme naučit úplně všechno. Na absolventech kurzu ale vidíme skutečný pokrok, protože mají motivaci, protože oni sami chtějí být dobrými policisty,“ říká k výcviku Zbyněk Pavlica, bezpečnostní expert civilní části českého PRT, sám bývalý policista.

Na nich bude záviset bezpečnost země

Kromě samotného výcviku zajišťuje PRT i vybavení policistů a jejich výzbroj, aby měli dobré podmínky ke svojí službě, která je tvrdá a hlavně nebezpečná.

 „Jste v první linii boje o budoucnost Afghánistánu. Až koaliční síly odejdou, budete to vy, na kom bude záviset bezpečnost země,“ připomněl policistům tvrdou realitu jejich služby Matyáš Zrno, vedoucí civilní části PRT, při slavnostním ukončení kurzu.

Že jsou ale na svou práci dobře připravení, potvrzuje Noor Ahmadzai, jeden z absolventů výcviku. „Teď vím, jak se bránit teroristům a jak zadržet zločince. Jsme všichni rádi, že jsme dostali příležitost se tohle naučit,“ říká.

Osvědčili se v praxi

A nejsou to jen sami policisté, kdo výcvik chválí. „Při patrolách po Lógaru se setkáváme s těmi, kdo prošli kurzy organizovanými českým provinčním rekonstrukčním týmem. V praxi uplatňují přesně to, co je naši instruktoři naučili. A vždy se k nám pomocí několika českých slov hrdě hlásí,“ říká jeden z vojáků 5. kontingentu.

Výcvik policistů je přitom jen jedním z projektů na podporu bezpečnosti Lógaru.

Kromě něj ještě Češi v minulých dnech dostavěli ochrannou zeď kolem místního policejního velitelství a také vybudovali zázemí na základně afghánské armády, čímž zlepšili životní podmínky vojáků, kteří tam slouží. Probíhají i další projekty, jako stavba kontrolních a pozorovacích stanovišť pro armádu i policii.


Kristýna Greplová - Civilní část PRT

fotografie a videa

Reportáž z Abtaku

VIDEO: Podívejte se na reportáž ze stavby hráze v okresu Chuši. více ►


příběhy pomoci

Přehrada Surchab

VIDEO: Podívejte se na reportáž České televize o největším českém projektu v Lógaru. více ►