http://www.prt-logar.cz

Cesta k bezpečnější provincii: Češi vycvičili protiteroristickou jednotku afghánské policie

3.5.2010

České PRT ve spolupráci s misí EUPOL poprvé zajistilo nástavbový výcvik pro zkušené afghánské policisty.

Narozdíl od padesátky úplných nováčků, které v provinčním výcvikovém středisku český tým učí základy práce se zbraní a hlavní zásady policejní práce, má za sebou šestice účastníků nového kurzu už několik let praxe.

Všichni tito policisté jsou nasazení v protiteroristických jednotkách v provincii Lógar, kde zasahují proti povstaleckým skupinám. Zjišťují, kde se pohybují teroristé, a potom je ve spolupráci s koaličními silami a místními bezpečnostními složkami zadrží a odevzdají soudu.

Lační po informacích

Jejich práce je nebezpečná a předchozí výcvik přitom často nedostatečný. Během šesti dnů se od Čechů naučí, jak zneškodnit pachatele a bránit se v případě útoku, a projdou náročnou střeleckou přípravou.

„O kurz tohoto typu je ohromný zájem. Místní policisté jsou lační po informacích,“ říká k výcviku Zbyněk Pavlica, bezpečnostní expert českého PRT.

Že byli s týdenním kurzem jeho účastníci spokojeni, je na nich vidět při slavnostním vyřazení. Šestice mužů v zelenošedých uniformách přebírá diplomy od šéfa civilní mise PRT Matyáše Zrna a jejich velitel Abdullah Zanikhil děkuje českým policistům i členům PRT za dobře zorganizovaný výcvik.

Šance pro ostatní

Zatímco civilní část rekonstrukčního týmu spolu s policisty z mise EUPOL celý kurz připravila a zorganizovala, vojáci měli na starosti samotný výcvik.

„Byli jsme už i na jiných kurzech, ale tady jsme měli opravdu dobré učitele, naučili jsme se hodně nového,“ říká.

„Doufáme, že i další dostanou šanci se podobného kurzu zúčastnit,“ dodává jeho kolega, Noor Agha.

Nejpřesvědčivější je ale Mohammad Ryaz, třiatřicetiletý policista, který nám po slavnostním vyřazení s nadšením ukazuje své poznámky. Mezi kličkami znaků v jazyce pashto nelze přehlédnout jeho malůvky. Na těch si pečlivě znázornil všechny chvaty na zneškodnění útočníka, správný způsob prohledání podezřelého a taky části samopalu a jejich funkci.

Posilování bezpečnosti v Lógaru je již od počátku jednou z hlavních priorit rekonstrukčního týmu. Český příspěvek k bezpečnější provincii spočívá kromě výcviku také v řadě rekonstrukčních projektů, které pomáhají místním policistům a vojákům ke kvalitnějšímu výkonu služby.

 

Kristýna Greplová - civilní část PRT

fotografie a videa

Reportáž z Abtaku

VIDEO: Podívejte se na reportáž ze stavby hráze v okresu Chuši. více ►


příběhy pomoci

Přehrada Surchab

VIDEO: Podívejte se na reportáž České televize o největším českém projektu v Lógaru. více ►