http://www.prt-logar.cz

Cesta ministra obrany do Afghánistánu

5.3.2010

Místopředseda vlády a ministr obrany Martin Barták znovu navštívil Afghánistán.

Cílem této cesty bylo zjistit, jaké jsou aktuální požadavky afghánské vlády celkově tak, aby v dohledné době došlo ke zlepšení bezpečnostní situace a moc mohla být definitivně předána do rukou afghánského lidu.

Den první - Kábul

V rámci těchto jednání se místopředseda vlády a ministr obrany nejprve v Kábulu sešel s afghánským ministrem vnitra Mohammedem Hanífem Atmarem, který vyslovil přání větší účasti České republiky na výcviku afghánských bezpečnostních sborů, zejména Afghánské národní policie.

Cesta ministra obrany do Afghánistánu 1 Cesta ministra obrany do Afghánistánu 2 Cesta ministra obrany do Afghánistánu 3

Další setkání Martina Bartáka proběhlo v prezidentském paláci, kde jej přijal afghánský prezident Hamíd Karzáí. Ten nejprve zmínil historickou spolupráci obou zemí, zejména v oblasti průmyslové spolupráce a rozvoje. Příkladem toho může být historická dodávka českých trolejbusů Afghánistánu. Prezident Karzáí požádal o navázání na tuto spolupráci, a to jak v oblasti průmyslu a obchodu, tak i vzdělávání. Zároveň prezident požádal o možnost výměny lékařských zkušeností a zejména možnost studia afghánských lékařů na českých vysokých školách. V neposlední řadě zmínil možnost dodávky nepotřebných letadel L-159 pro afghánské letecké síly. Ministr Barták nastínil prezidentu Karzáímu, jak se může Česká republika více angažovat v rámci své působnosti v Afghánistánu.

Cesta ministra obrany do Afghánistánu 4 Cesta ministra obrany do Afghánistánu 5 Cesta ministra obrany do Afghánistánu 6 Cesta ministra obrany do Afghánistánu 7

Na závěr dne se ministr obrany Martin Barták sešel se svým afghánským protějškem Abdulem Rahimem Wardakem. Předmětem jednání byly zejména pracovní otázky související s působením českých jednotek v Afghánistánu, kdy ministr Wardak vysoce ocenil kvalitu působení českých vojáků a jejich přínosu pro rozvoj bezpečnostní situace v zemi. Dále se velmi pochvalně vyjádřil o působení českého provinčního rekonstrukčního týmu na území Afghánistánu a o hodnotě jejich projektů.

Místopředseda vlády a ministr obrany Martin Barták rovněž navštívil český zastupitelský úřad v Kábulu, kde si prohlédl jeho postupující rekonstrukci a pozdravil vojáky 601. skupiny, kteří od počátku letošního roku zajišťují jeho ochranu v Afghánistánu.

Den druhý - Lógar

Místopředseda vlády a ministr obrany Martin Barták navštívil v rámci své cesty po islámské republice Afghánistán 5. kontingent PRT dislokovaný na základně Shank v provincii Lógar. Zde se seznámil jednak s úkoly, které PRT po dobu dvou let plní a zároveň s projekty, které se podařilo úspěšně dokončit.

Ministr obrany se krátce sešel s guvernérem provincie Lógar Atiquallehem Ludinem, se kterým promluvil o přínosech rekonstrukční činnosti ČR v této provincii. Guvernér Ludin zároveň seznámil Martina Bartáka se současnou bezpečnostní situací v regionu, o které řekl, že je výrazně stabilnější než v předešlém období. Ludin také poděkoval ČR za práci, kterou v Lógaru provádí.

Ministr Barták dále navštívil základnu kandaku (praporu) Afghánské národní armády, kde diskutoval s velitelem a dalšími vojáky o jejich výcviku a vybavení. Na výcviku této jednotky se podílejí koaliční síly, v nichž má ČR svou účast.

Česká republika se v rámci svého působení v afghánské provincii Lógar také účastní významného projektu "Cílený rozvoj okresu" (Focused District Development - FDD). Ten podporuje výstavbu Afghánské národní policie a spolu s vojáky AČR se na něm podílejí i příslušníci Policie ČR. Ministr obrany se seznámil s úkoly, které budou muset být v rámci tohoto projektu ještě naplněny.

Martin Barták se při návštěvě provincie Lógar také zajímal o přípravu nasazení 1. českého OMLT kontingentu, který by měl být umístěn v provincii Wardak. Tento kontingent se bude podílet na výcviku Afghánské národní armády, a to přímo v terénu při reálných situacích.

Plukovník Honzák, Martin Barták a generál Opata s velitelem ANA Martin Barták s velitelem ANA Ministr obrany s veliteli ANA Videokonference M. Bartáka s generálem McChrystalem (Lógar)

Dalším bodem v programu ministra Bartáka byla videokonference s velitelem jednotek ISAF, generálem Stanley McChrystalem. Velitel jednotek ISAF seznámil ministra s naplňováním nové strategie v Afghánistánu, která je zaměřená nejen na boj s opozičními silami, ale také na obranu a ochranu civilního obyvatelstva. Ta se totiž stala jedním z primárních cílů jednotek ISAF.

V průběhu celého dne ministr Barták diskutoval s vojáky 5. kontingentu, kteří ho obeznámili se situací po převzetí operačního úkolu, ke kterému došlo 23. února 2010.

Den třetí - Šarana

Martin Barták oficiálně zahájil misi českého kontingentu na základně Šarana.

Místopředseda vlády a ministr obrany Martin Barták přiletěl na základnu Šarana v provincii Paktika, kde slavnostně zahájil působení vůbec první české vrtulníkové jednotky nasazené do mise ISAF v Afghánistánu. Kontingent, který čítá 110 mužů, působí na vrtulníkové základně Šarana již od konce ledna letošního roku. Česká mise na Šaraně je zcela unikátní také ve využití tří modernizovaných vrtulníků Mi-171Š, které má kontingent k dispozici.

Hlavním úkolem českých vojáků zde je přeprava bojových jednotek a materiálu do krizových oblastí, a také pomoc při zásobování českého provinčního rekonstrukčního týmu působícího v provincii Lógar. Jednotka se připravovala na nasazení v těžkých afghánských podmínkách výcvikem ve vysokohorském prostředí Alp a francouzských Pyrenejí a také v pouštních podmínkách v Izraeli a Texasu. Letové osádky cvičily řešení zvláštních situací na trenažéru a simulátoru zvláštních situací také na Ukrajině.

Martin Barták po příletu na Šaranu Před odletem ze Šarany Během letu

S vojáky  Před odletem ze Šarany

Vrtulníky ruské výroby Mi-171Š, které má český kontingent na Šaraně k dipozici, prošly náročnou modernizací a nyní zcela splňují standardy NATO. Čeští piloti nyní v Afghánistánu využívají tři tyto stroje, další dva jsou určené pro výcvik pilotů na území ČR.

Základna Šarana leží ve výrazně neklidné oblasti, kde již od podzimu 2009 probíhají zesílené boje s opozičními silami. Šarana se má s 11 tisíci vojáky v budoucnu stát třetí největší základnou v Afghánistánu. Jak ale uvedl velitel 1. kontingentu AČR HELI UNIT ISAF plukovník Petr Schwarz, české vrtulníky zatím atakovány nebyly.

 


Autor: Lucie Kubovičová, tisková mluvčí MO, Kateřina Lang, vedoucí oddělení PR MO

fotografie a videa

Stavební sezóna začala. Tohle jsou projekty, na kterých právě pracujeme

Přes zimu se činnost na většině staveb českého PRT v Lógaru zastavila, protože teploty klesly pod bod mrazu a pokračovat dál by znamenalo ohrozit kvalitu staveb. více ►