http://www.prt-logar.cz

Další sběrny na mléko pomohou zvýšit příjmy stovek farmářů

14.7.2011

Pokračujeme v podpoře mléčné produkce.

Český Provinční rekonstrukční tým staví další dvě sběrny na mléko pro místní mlékařské družstvo.Projekt je součástí celkové podpory mlékařství, jehož hlavním cílem je zvýšit zisky lógarských farmářů. Nové sběrny budou stát ve vesnicích Dželga a Zakum Khel.

„Lidé, kteří vyrábí jogurty a další mléčné výrobky, sem každé ráno chodí a prodávají mléko. Tady v okolí je to celkem asi 190 farmářů. To, co jim za mléko platíme, tvoří velkou část jejich příjmů,“ říká vedoucí mlékařského družstva ve vesnici Dželga Saíd Wahidulláh.

Český rekonstrukční tým postavil již dvě podobné sběrny ve vesnicích Malak Abdullah Džán a Šikak. Po zahájení jejich provozu výrazně vzrostlo množství vykupovaného mléka a tudíž i příjmy z něj. „Ve srovnání s minulostí se výkup mléka zvýšil až o 100 procent na průměrných 10 litrů od každého zemědělce denně. Předmětem výkupu bylo totiž pouze mléko z ranního dojení, jež se kvůli nedostatku prostoru i technologií muselo rychle odvézt k zpracování do mlékárny. Nyní lze mléko skladovat delší dobu a odvážet ve větším množství najednou,“ vysvětluje výhody projektu zemědělský expert z PRT Pavel Burian. „Součástí sběrných center jsou i technologie na měření kvality mléka, takže družstvo jej může vykupovat za různé ceny,“ dodává.

Čtěte také: V Lógaru vznikla dvě nová sběrná centra na mléko

Dvě nové sběrny by měly sloužit lógarským farmářům od letošního podzimu. Kromě přístroje na měření kvality mléka budou vybaveny například oddělovačem smetany, zařízením na výrobu másla a objemným chladícím tankem.

Zemědělské projekty tvoří značnou část aktivit PRT. Mezi ty dokončené patří například distribuce kvalitních osiv, školení včelařů, stavby skladů na zeleninu a ovoce, nebo stavba hedvábnické farmy. Největším současným projektem českého týmu je pak stavba střední zemědělské školy, která se stane první odbornou vzdělávací institucí v tomto oboru v Lógaru.

Text a foto: Filip Moravec, civilní část PRT

fotografie a videa

Reportáž z Abtaku

VIDEO: Podívejte se na reportáž ze stavby hráze v okresu Chuši. více ►


příběhy pomoci

Přehrada Surchab

VIDEO: Podívejte se na reportáž České televize o největším českém projektu v Lógaru. více ►