http://www.prt-logar.cz

Děkuji za váš čas a nasazení, ocenil generál Scaparrotti práci českého PRT

27.5.2010

Po vyznamenání od vrchního velitele koaličních jednotek NATO v Afghánistánu Stanleyho McChrystala se českému PRT dostalo dalšího mezinárodního ocenění.

Češi se ve svojí snaze o stabilizaci a rozvoj Afghánistánu se dočkali dalšího uznání. Generálmajor Curtis M. Scaparrotti, velitel regionálního velitelství ISAF – Východ, na základně Shank v afghánském Lógaru odměnil činnost českého Provinčního rekonstrukčního týmu pamětní medailí.

Při své krátké návštěvě se generálmajor Scaparrotti společně s velitelem americký jednotek v Lógaru plukovníkem Jamesem Johnsonem III. osobně setkal s vybranými koaličními vojáky a civilisty, které za jejich službu v Afghánistánu odměnil pamětní mincí velitele regionálního velitelství ISAF – Východ.

Na pamětní medaili jsou vyjmenovaná všechna tažení slavné 82. výsadkové divize, které generálmajor Scaparrotti velí: od druhé světové války (od invaze na Sicílii přes Normandii až po osvobozování Holandska) přes boje v Grenadě a Panamě až po obě války v Zálivu a afghánské tažení.

Mezi oceněnými Scaparrotti vyznamenal i vedoucího civilní části PRT Lógar Matyáše Zrna a pět příslušníků 5. kontingentu AČR. Za svoje dvouleté působení v Lógaru experti PRT pod ochranou českých vojáků dokončili přes stovku projektů na podporu afghánského lidu – a dalších padesát realizují.

Po slavnostním předání pamětních medailí generálmajor všem přítomným poděkoval, že patří mezi malé procento těch, kteří jsou ochotni k tomuto cíli přispět  i osobní obětí. Jedním dechem ocenil i nasazení civilistů, kteří přispívají svou prací v tak obtížných podmínkách obnově Afghánistánu.

„Děkuji vám za vaši náročnou práci tady v provincii Lógar. Za čas a úsilí, které na úkor odloučení od domova, svých rodin a blízkých, věnujete pomoci a zlepšení života afghánských obyvatel,“ poděkoval při osobním setkání všem oceněným generál Scaparrotti.

Ještě před svým odjezdem pak připomněl připomněl vojákům, proč jsou zde. „Tři tisíce Američanů zemřelo při útoku, který byl veden z afghánské půdy. Jsme tu proto, abychom zajistili, že se už nic podobného nikdy nebude opakovat. Proto musíme  Afgháncům pomoci vybudovat stabilní a prosperující zemi.“

Kromě vedoucího civilní části PRT ocenil generál z řad civilistů ještě zástupkyni Agentury Spojených států pro mezinárodní rozvoj (USAID) Angelu Oliver.


Kristýna Greplová - Civilní část PRT

fotografie a videa

Reportáž z Abtaku

VIDEO: Podívejte se na reportáž ze stavby hráze v okresu Chuši. více ►


příběhy pomoci

Přehrada Surchab

VIDEO: Podívejte se na reportáž České televize o největším českém projektu v Lógaru. více ►