http://www.prt-logar.cz

Instruktoři certifikováni

8.3.2010

Nedílnou součást 5. kontingentu AČR provinčního rekonstrukčního týmu v misi ISAF tvoří výcviková skupina Afghánské národní policie (ANP).

Činnost této skupiny je cíleně zaměřena na podporu schopností a výcvik afghánských policistů na území provincie Lógar, kde český PRT působí.

Výcvikovou skupinu českého provinčního rekonstrukčního týmu tvoří příslušníci Vojenské policie a 72. mechanizovaného praporu z Přáslavic. Všichni její příslušníci už mají zkušenosti z předchozího školení policistů například z mise v Iráku.

Nezbytným předpokladem pro zahájení výcviku, který probíhá v rámci programu Focus District Developement (FDD), je certifikace jednotlivých vyučujících. Akreditace v rámci programu je přísně standardizována a vlastní přezkoušení provádí příslušníci americké společnosti DYN CORP, která garantuje kvalitu výcviku ANP na území celého Afghánistánu.
Certifikace českých instruktorů úspěšně proběhla 5. března 2010. Jednotliví policejní instruktoři předložili výukové programy v anglickém jazyce. Mezi obhajované oblasti patřily například střelecká příprava, služební zákroky, dopravní předpisy, taktika malých jednotek, činnost na „check pointech“ a další. Přítomni byli rovněž kolegové z mise EUPOL, což jsou příslušníci Policie České republiky, kteří v dané oblasti působí v rámci afghánských policejních velitelství.

Instruktoři výcvikové skupiny ANP českého PRT splnili všechny stanovené podmínky a mohou zahájit výcvik prvního kurzu afghánských policistů, který začíná od první poloviny měsíce března.

Výcvikem afghánských policistů přispívá Česká republika, prostřednictvím 5. kontingentu PRT, k současnému úsilí mise ISAF, pro kterou je zvyšování kapacity, podpora a výcvik afghánských národních bezpečnostních sil nejvyšší prioritou. Fungující Afghánská národní armáda a policie jsou jedním z hlavních předpokladů postupného předávání zodpovědnosti místní vládě, což je hlavním dlouhodobým cílem koaličních sil v misi ISAF.

Autor: kapitán Petr Šiler, tiskový a informační důstojník 5. kontingentu AČR PRT Lógar v misi ISAF

fotografie a videa

Reportáž z Abtaku

VIDEO: Podívejte se na reportáž ze stavby hráze v okresu Chuši. více ►


příběhy pomoci

Přehrada Surchab

VIDEO: Podívejte se na reportáž České televize o největším českém projektu v Lógaru. více ►