http://www.prt-logar.cz

Náměstek Schneider navštívil PRT, ocenil práci Čechů v Lógaru

26.5.2011

První náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Schneider během své návštěvy Afghánistánu navštívil český Provinční rekonstrukční tým ve východoafghánské provincii Lógar.

Cesty se zúčastnil spolu s náčelníkem generálního štábu Armády České republiky armádním generálem Vlastimilem Pickem, předsedou Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Jozefem Regecem, velvyslancem USA v České republice Normanem L. Eisenem a bývalým náčelníkem Generálního štábu armádním generálem Jiřím Šedivým.

Delegace také navštívila 6. vrtulníkovou jednotku Armády ČR na základě Šarana v provincii Paktika a setkala se v Kábulu s velitelem sil ISAF Davidem Petraeusem a vysokým civilním představitelem NATO Simonem Gassem. Během jednání byl oceněn příspěvek ČR v rámci operací NATO a podíl ČR na rekonstrukci Afghánistánu.

"Přítomnost českých civilních expertů v PRT a dobré výsledky za tři roky působení v Afghánistánu jsou pro ministerstvo zahraničí důležitým pilotním projektem. Vámi ověřené postupy a získané zkušenosti budou základem pro další mise podobného charakteru, jejichž potřebnost v budoucnosti nelze vyloučit," zdůraznil náměstek Schneider při setkání se členy civilní části PRT.

Diskuse se zaměřila především na fungování PRT v průběhu procesu předávání odpovědnosti za bezpečnost do rukou afghánských úřadů, který by měl v Lógaru začít v první polovině příštího roku. "Naším cílem je zvýšit asistenci při posilování kapacity místních úřadů zajišťovat základní služby v provincii. Úměrně tomu, jak tato kapacita poroste, budeme postupně snižovat rozsah projektů realizovaných PRT," vysvětlil v diskusi vedoucí civilní části Petr Svačina.

"Viditelně přispíváte ke stabilizaci této země, ke zvyšování její bezpečnosti, zdokonalování její infrastruktury a viditelně přispíváte ke zlepšování kvality každodenního života afghánských občanů. Vaše statečnost a úsilí jsou velmi chvályhodné,” sdělil plynulou češtinou vojákům i civilním expertům PRT velvyslanec USA Eisen.

Na závěr cesty přijal celou delegaci velvyslanec České republiky v Afghánistánu Petr Pelz.

Český Provinční rekonstrukční tým působí v provincii Lógar od března 2008. Jeho civilní část tvoří 12 odborníků z ministerstva zahraničí, vojenskou složku pak 293 příslušníků Armády ČR. Mezi oblasti působení PRT patří podpora bezpečnosti, zemědělství, opravy vodohospodářských staveb, budování infrastruktury a podpora zdravotnictví a nezávislých médií. Celkem Češi dokončili v Lógaru přes 150 projektů, včetně projektů rychlého dopadu.

fotografie a videa

Reportáž z Abtaku

VIDEO: Podívejte se na reportáž ze stavby hráze v okresu Chuši. více ►


příběhy pomoci

Přehrada Surchab

VIDEO: Podívejte se na reportáž České televize o největším českém projektu v Lógaru. více ►