http://www.prt-logar.cz

Češi staví ošetřovnu pro afghánské vojáky

24.11.2010

Na podzim zahájilo české PRT v Lógaru hned několik projektů na podporu místních policejních složek, armády a justice. Jedním z nich je i stavba ambulance a oprava zázemí na vojenské základně v Altimuru.

Projekty na podporu dobrého vládnutí a bezpečnosti patří mezi priority českého Provinčního rekonstrukčního týmu.

V plném proudu je rekonstrukce základny afghánské armády v Altimuru, kterou Češi financují a dohlížejí na ni. „Požádali jsme PRT o opravu zázemí a stavbu ošetřovny. Povstalci na moje vojáky často útočí a bohužel se nevyhneme ztrátám. Doteď musíme zraněné ošetřovat ve stanu a máme jen dvě polní lůžka, novou ošetřovnu potřebujeme, pomůže našim lékařům zachraňovat životy,“ říká podplukovník Torujalaj, velitel základny.

„Až bude na jaře projekt dokončen, budou mít vojáci k dispozici zděnou ošetřovnu s kapacitou deseti lůžek, sklad léků a jednu místnost jako ambulanci,“ popisuje Zbyněk Pavlica, bezpečnostní expert civilní části PRT.

Součástí projektu je i rekonstrukce zchátralé kuchyně a jídelny pro sedm stovek vojáků, kteří na základně slouží. „Afghánským vojákům, kteří tu žijí a pracují, současný stav základny vůbec nezávidím,“ poznamenává jeden z českých vojáků, který během patroly na základnu Altimur dohlíží na bezpečnost civilních expertů.

Jedním z nich je i Jan Mužík, stavební inženýr českého PRT, který přijel zkontrolovat průběh výstavby. „Zatím tu jsou jen základy a železobetonové sloupy. Kvůli počasí už stavbu letos dodělat nestihneme, na zimu se musí zakonzervovat, ale na jaře tu bude dokončena nová ošetřovna a o dvě stě metrů dál jídelna s kuchyní,“ ukazuje stavař.

Vzdělání pro soudce

Rekonstrukce zázemí vojenské základny v Altimuru ale není jediným projektem na podporu bezpečnosti, který byl během podzimu zahájen. V areálu soudu v centru provincie v Pol-e Alam probíhá už několik týdnů stavba knihovny se studovnou. „Zaměstnanci soudu potřebovali místo, kde by se mohli dál vzdělávat. V prostorách nové budovy budou probíhat jednání i různá školení, knihovna se studovnou bude sloužit pracovníkům justice a příslušníkům bezpečnostních složek,“ říká Zbyněk Pavlica.

Kromě toho v minulých dnech předali Češi zástupcům lógarských bezpečnostních složek dokončenou novou administrativní budovu v centru provincie v Pol-e Alam.  Tam najde zázemí pro svoji práci přes 60 pracovníků. „Dosud byli rozmístění na několika stanovištích, v nevyhovujících podmínkách, a jen stěží spolu komunikovali. S kolegy se jim pracovalo obtížně, protože nebyli v dosahu. Teď budou pracovat efektivněji,“ vysvětluje bezpečnostní expert.


Kristýna Greplová, civilní část PRT

fotografie a videa

Reportáž z Abtaku

VIDEO: Podívejte se na reportáž ze stavby hráze v okresu Chuši. více ►


příběhy pomoci

Přehrada Surchab

VIDEO: Podívejte se na reportáž České televize o největším českém projektu v Lógaru. více ►