http://www.prt-logar.cz

Nové mosty od PRT pomohou tisícům lidí

29.1.2011

Řeka Lógar rozděluje stejnojmennou afghánskou provincii na dvě poloviny. Její břehy spojuje ale jen málo mostů, které lze přejet automobilem, a to obyvatelům Lógaru komplikuje život. Český Provinční rekonstrukční tým (PRT), který na jihovýchodě Afghánistánu působí, proto v minulých dnech dokončil stavbu tří mostů a pěší lávky.

Mosty vedoucí přes řeku a dva zavlažovací kanály pomůžou tisícům rodin z vesnic na pravém břehu řeky Lógar.  Jejich obyvatelé se snáz dopraví do provinční nemocnice v Pol-e Alam, do Kábulu nebo na bazaar – tedy místní trhy kolem hlavní silnice, které jsou hlavním odbytištěm jejich produktů a zboží.

„Tyhle mosty byly vysoko na seznamu priorit místní vlády, který je vodítkem pro výběr projektů k realizaci. Jsme tu proto, abychom pomáhali lógarské vládě zajistit potřeby obyvatel provincie. Nejde však jen o to, něco postavit či rozdat. Důležité je zapojit místní komunitu, aby se o stavby starala a udržovala je dlouhodobě v provozu,“ vysvětluje Jarmila Jelínková, projektová manažerka PRT. To se tady pod soutěskou Tangi Waghjan podařilo. Obyvatelé přiléhajících vesnic se na projektu sami podíleli a v rámci dohody s PRT opravili vlastními silami štěrkovou přístupovou silnici, která vede až k betonovým mostům.

„Předtím tu cesta končila před hlavní silnicí, utnula ji řeka a dál vedla jen metr široká lávka. Ale ode dneška se můžeme napojit rovnou na hlavní silnici do Pol-e Alam nebo do Kábulu, to nám ušetří skoro hodinu cesty,“ ukazuje během slavnostní ceremonie místní stařešina z vesnice Shagasi Kala.

Tváří se zamyšleně, a když se usměje, chybí mu pár zubů. Neusmívá se ale často, zažil toho hodně – vládu Záhira Šáha, invazi Sovětů, občanskou válku i diktaturu Tálibánu. „Chtěli bychom hlavně, aby tu byl klid. Snad nám v tom pomůžou naši vojáci nahoře,“ zvedá hlavu a ukazuje směrem na kopec ke dvěma základnám, jejichž střechy září novotou. Tato pozorovací stanoviště na vrcholu Tangi Waghjan stavěli také Češi.

Během ledna český PRT předal lidem v údolí pod Tangi Wandžán i menší projekt mostu pro pěší, který nahradil starou lávku v havarijním stavu. „Děti přes ni chodily do školy ve vedlejší vesnici, ale bál jsem se je pouštět, ta lávka vypadala, že se zřítí. Teď je to mnohem lepší, přes nový mostek se dá jezdit i na kole nebo motorce, cestování do města je teď pro nás jednodušší,“ říká Habibuláh Radžán z vesnice Kolangar.

Český Provinční rekonstrukční tým působí v provincii Lógar od března 2008. Jeho civilní část tvoří 11 odborníků z ministerstva zahraničí, vojenskou složku pak 261 příslušníků Armády ČR. Mezi oblasti působení PRT patří vedle podpory bezpečnosti a budování infrastruktury také opravy vodních zdrojů, podpora zemědělství, školství, zdravotnictví a nezávislých médií. Celkem Češi dokončili v Lógaru již 144 projektů (včetně projektů rychlého dopadu).


Kristýna Greplová - civilní část PRT

fotografie a videa

Reportáž z Abtaku

VIDEO: Podívejte se na reportáž ze stavby hráze v okresu Chuši. více ►


příběhy pomoci

Přehrada Surchab

VIDEO: Podívejte se na reportáž České televize o největším českém projektu v Lógaru. více ►