http://www.prt-logar.cz

Pět kilometrů pěšky do školy? V Azře běžná věc

2.3.2010

REPORTÁŽ A VIDEO: Příjezd do lógarského okresu Azra vyvolává vždy podobné pocity. Přestože přistáváme vrtulníkem několik stovek metrů od nejbližší malé vesnice, kolem se sbíhají desítky místních.

Mezi nimi je i Muhammad Abzal, student místní školy. Sedí v typické afghánské poloze a potvrzuje, jak moc je Azra oddělená od zbytku provincie: „Teprve před několika měsíci jsem byl poprvé v životě v Pol-e Alam,“ říká středoškolák.

Že není lehké se do hlavního města Lógaru dostat, dokazují i rozhovory s ostatními obyvateli Azry. Podle nich je snadnější putovat pro potraviny a jiné zboží do sousedního Pákistánu, než se trmácet do Pol-e Alam cestou, která spíše připomíná koryto řeky.

I když není z bohaté rodiny, otec poslal Muhammada do školy stejně jako jeho bratry. „Řekl nám: Sám jsem nevzdělaný a lituji toho. Udělám vše pro to, abych měl vzdělané syny.“ Plnit jeho přání ale není snadné. Muhammad kvůli němu zakouší každý den pětikilometrovou cestu pěšky do školy a zpět, což mu zabere více než dvě hodiny. Další problém je podle studenta i v samotné škole: „Je to hodně podobné jako v ostatních školách. Je nás přes tisíc a máme málo tříd. V létě se učíme pod stanem nebo pod stromem.“

Právě tento problém stál na začátku jednoho z projektů, který PRT v Azře realizuje. „Máme v plánu, že nová škola by mohla být hotová asi za 55 dnů. V rámci dalšího projektu pak chceme opravit starou budovu stávající školy,“ říká stavební inženýr Michal Navrátil.

Škola v Azře není jediná, která díky rekonstrukčnímu týmu poskytne důstojné podmínky pro vzdělávání mladých lidí. Od března 2008 bylo v Lógaru postaveno, opraveno či rozšířeno 12 škol o celkové kapacitě téměř 12 tisíc žáků a studentů. Kromě toho PRT připravuje stavbu střední zemědělské a mechanické školy, která bude první svého druhu v celé provincii.

Filip Moravec, civilní část PRT

fotografie a videa

Reportáž z Abtaku

VIDEO: Podívejte se na reportáž ze stavby hráze v okresu Chuši. více ►


příběhy pomoci

Přehrada Surchab

VIDEO: Podívejte se na reportáž České televize o největším českém projektu v Lógaru. více ►