http://www.prt-logar.cz

PRT dodal místním rádiím další součásti technického vybavení

5.8.2012

Rozhlasové stanice využívají nové vysílače a generátory.

Přestože rozhlas je hlavním zdrojem informací pro obyvatele Afghánistánu, podmínky, v nichž pracují místní novináři, jsou složité. Chybí jim jak možnost kvalitně se vzdělávat, tak drahé technické vybavení.

I proto je jedním z dokončených projektů PRT dodávka potřebné studiové techniky. Mezi její klíčové součásti patří přenašeče signálu ("transmittery"), které jsou finančně velmi náročné.

„Je to pro nás velká pomoc. Máme sice příjmy z reklamy, ale nový transmitter jsme si dovolit nemohli,“ říká Noorulah Stanekzai, ředitel rádia Zinat.

Nová technika je jak kvalitnější, tak výkonnější. „Odhadujeme, že nyní bude náš signál dosahovat až do provincie Panšír, tedy až na sever od Kábulu. Dříve jsme vysílali pouze v Lógaru,“ dodává Stanekzai.

Kromě toho PRT dodal Zinatu a dalším dvěma stanicím také dieselové generátory, které poskytují nutnou elektřinu v době vysílání.

Stejně jako v případě transmitterů se jedná se o kvalitní stroje, které vydrží sloužit mnoho let, zatímco doposud používané vybavení bylo většinou levné a méně kvalitní výroby.

V oblasti vzdělávání PRT v současnosti realizuje stáže pro 12 lógarských novinářů v rozhlasové stanici Svobodná Evropa / Rádio Svoboda v Kábulu, v minulosti podpořil celou řadu specializovaných školení v oblasti rozhlasové žurnalistiky.

Filip Moravec, civilní část PRT Lógar

fotografie a videa

Reportáž z Abtaku

VIDEO: Podívejte se na reportáž ze stavby hráze v okresu Chuši. více ►


příběhy pomoci

Přehrada Surchab

VIDEO: Podívejte se na reportáž České televize o největším českém projektu v Lógaru. více ►