http://www.prt-logar.cz

PRT opravuje sběrny na mléko, důležitý článek lógarského zemědělství

5.12.2009

Mlékařství je v Lógaru tradičním zdrojem obživy. Přesto se, stejně jako mnoho dalších oblastí, potýká s řadou problémů. Český PRT realizuje projekt celkové revitalizace tohoto odvětví v provincii.

Sběrné centrum ve vesnici Shikak, to byl donedávna malý hliněný dům, v němž se ohřívalo mléko v obrovských hrncích na ohni. Výsledný produkt, každodenně odvážený do Kábulu, tak často odpovídal hygienickým podmínkám i jednoduchým technologiím.

„Měli jsme mnoho problémů. V podstatě jsme neměli žádné pevné místo, čas od času jsme se museli stěhovat z domu do domu,“ říká vedoucí mlékařského družstva v Shikaku Ghuláb Zakría.

Do všech potíží, s nimiž se místní mlékařské družstvo muselo potýkat, zasáhnul i osud – v srpnu letošního roku došlo přímo u sběrny k výbuchu nákladního automobilu, při němž zahynulo 35 lidí a který srovnal se zemí i samotnou sběrnu.

Díky českému projektu rozvoje mlékařství v Lógaru však již několik měsíců roste zcela nová budova, která bude vybavena technologiemi na kvalitní zpracování mléka. Stejné zařízení navíc staví český rekonstrukční tým několik kilometrů odtud, ve vesnici Malak Abdullah Jan.

Čtěte také: Rekonstrukční tým pomáhá farmářům zvyšovat výnosy, Za českou pomoc jsou vděční i lógarští včelaři

„Projekt nám velmi pomůže. Mléko bude kvalitnější a díky chladícímu zařízení vydrží déle,“ dodává Zakría. Oběma družstvům, která mají po zhruba 400 členech, už PRT dodal stovky nerezových nádob, které vystřídaly často používané nehygienické nádoby od paliv a chemikálií.

Rekonstrukce sběrných center je tak jen součástí rozsáhlé podpory tohoto sektoru zemědělství. „V budoucnu bychom rádi opravili i sběrny zbývajícím dvěma družstvům. Mlékařství, které je tady stabilním zdrojem příjmů pro stovky lidí, by se tak mohlo ještě úspěšněji rozvíjet,“ říká zemědělský expert Pavel Burian z civilní části PRT.

Filip Moravec, civilní část PRT; foto: Lukáš Roganský

fotografie a videa

Reportáž z Abtaku

VIDEO: Podívejte se na reportáž ze stavby hráze v okresu Chuši. více ►


příběhy pomoci

Přehrada Surchab

VIDEO: Podívejte se na reportáž České televize o největším českém projektu v Lógaru. více ►