http://www.prt-logar.cz

PRT podpořil mediální školení pro členy provinční vlády

14.2.2012

Deset lógarských úředníků se učilo, jak lépe komunikovat s médii a veřejností.

Afghánské Vládní mediální centrum (GMIC) ve spolupráci s českým PRT uspořádalo školení pro členy provinční vlády školení zaměřené na kontakt s médii a s veřejností.

„Během školení jsme si vyzkoušeli vystupování před kamerou, rozhovor pro rozhlas i simulaci tiskové konference,“ říká Nafisa Hidžranová z lógarské Provinční rady.

Členové jejího úřadu jsou na rozdíl od vlády voleni přímo občany. Tvoří tak důležité prostředníky mezi občany a provinčními pobočkami jednotlivých ministerstev.

 „Byla to velmi cenná zkušenost, protože dříve jsem nevěděla téměř nic o správném vystupování na veřejnosti, nebo o tom, jak hovořit s novináři,“ říká Hidžranová.

Během teoretických i praktických lekcí se účastníci seznámili také se základy psaní tiskových zpráv a možnostmi udržování kontaktu s novináři.

Své zastoupení na kurzu měly kromě Provinční rady také provinční pobočky klíčových ministerstev, ale také například radnice hlavního města Lógaru. „V Pol-e Alam mám na starost vydávání našeho čtrnáctideníku. Teď vím, jak bychom jej mohli ještě vylepšit, aby byl zajímavější pro čtenáře,“ říká zaměstnanec radnice Saíd Habibulláh Sadat.

Většinu účastníků tvořili úředníci, kteří nemají kontakt s médii v náplni práce, protože pouze dva provinční úřady mají tiskového mluvčího. Komunikace s veřejností přitom bude pro afghánskou vládu s postupujícím odchodem koaličních sil stále důležitější.

„V rámci praktických lekcí jsme účastníky například postavili před kameru na začátku a na konci školení. Rozdíl byl obrovský,“ říká o výsledku školení Asad Amin, vedoucí školící sekce v GMIC.

Asistence provinční vládě je hlavním úkolem rekonstrukčních týmů v Afghánistánu. Český PRT se proto věnuje jak infrastrukturním projektům, tak zvyšování funkčnosti veřejné správy. V hlavním městě provincie postavil například budovu knihovny pro místní soud, podílí se také na rekonstrukcích budov ostatních úřadů.  V rámci zvyšování personálních kapacit vlády se PRT soustředí na poradenství klíčovým úřadům.

Filip Moravec, civilní část PRT

fotografie a videa

Reportáž z Abtaku

VIDEO: Podívejte se na reportáž ze stavby hráze v okresu Chuši. více ►


příběhy pomoci

Přehrada Surchab

VIDEO: Podívejte se na reportáž České televize o největším českém projektu v Lógaru. více ►