http://www.prt-logar.cz

PRT předal místním úřadům budovu nemocnice v okrese Chuši

21.11.2012

Stávající budova nevyhovovala současným hygienickým standardům.

Nemocnice přitom slouží pro spádovou oblast 10 tisíc obyvatel okresu Khoshi.

Budova byla postavena za prostředky japonské vlády již v roce 2010, kvůli chybějícímu vybavení však nikdy nebyla zprovozněna. Na podzim loňského roku pak byla poškozena tlakovou vlnou výbuchu při útoku sebevražedného atentátníka.

 „Budova naštěstí neutrpěla vážnější strukturální škody a rekonstrukce se tedy omezila jen na výměnu oken, okenních a dveřních rámů a opravu střechy“ popisuje stavební inženýr PRT Jan Pivec.

Současně s rekonstrukcí hlavní budovy proběhla i oprava obvodové zdi kolem pozemku, která stála v cestě tlakové vlně a utrpěla tedy větší škody.

Aby se nepakovala předchozí situace, kdy byla nemocnice bez vybavení a tedy nefunkční, spolupracuje český PRT na projektu s francouzskou nevládní organizací MRCA, která má na starosti dozor nad vybavením a provozem zdravotnických zařízení v Lógaru.

„Náš francouzský partner zjišťuje situaci vybavení ve staré nemocniční budově. Zárověň se jedná o dodávce zdravotnického materiálu a zařízení, který v tuto chvíli chybí. Celý projekt tak má za cíl plně funkční zdravotnické zařízení, a tedy i zlepšení zdravotní péče pro obyvatele oblasti,“ říká projektový manažer PRT Marcel Červinka.

Jan Pivec, Filip Moravec

fotografie a videa

Reportáž z Abtaku

VIDEO: Podívejte se na reportáž ze stavby hráze v okresu Chuši. více ►


příběhy pomoci

Přehrada Surchab

VIDEO: Podívejte se na reportáž České televize o největším českém projektu v Lógaru. více ►