http://www.prt-logar.cz

PRT v Lógaru přispívá k výcviku afghánské policie

23.2.2012

Během posledních šesti měsíců prošlo českými kurzy více než 200 policistů

„As-salamu alejkum! Alejkum salam!“Afghánský pozdrav mohutně zaznívá učebnou pro afghánské policisty na koaliční základně Shank v Lógaru.

Právě začíná další lekce základního kurzu pro policejní rekruty. Vojáci z českého PRT učí sedmdesát studentů zacházet se zbraní, poskytnout první pomoc či správně postupovat při kontrole vozidel.

Policie bude zárukou stability

Jedním z nich je i bývalý učitel Alan Chán. K policii ho přivedla finanční situace, ale i prestiž. „Myslím si, že policista by měl být statečný a nikdy by neměl ztrácet morálku,“  říká mohutný vousatý chlapík.

Chán je z celé třídy nejaktivnější, ostatním předčítá z tabule a ukazuje, jak nabít zbraň. Mezi budoucími policisty je totiž jedním z mála, kteří umí číst a psát. Přesto jsou tito lidé hlavní zárukou stabilního Afghánistánu -  v rámci plánovaného odchodu mezinárodních sil místní policisté a vojáci přebírají stále větší díl zodpovědnosti za bezpečnost.

„Fungující policie je pro budoucnost zcela klíčová. V tuto chvíli afghánská policie zajišťuje především bezpečnostní operace a hlídá hlavní dopravní komunikace. Dokud však policisté nebudou působit mezi lidmi v jednotlivých vesnicích a komunitách, nelze očekávat, že místní vláda bude schopna dostatečně zajišťovat veřejné služby a podporovat ekonomický rozvoj,“ říká vedoucí civilní části PRT Petr Svačina.

Výcvik se zaměřuje i na afghánské instruktory

Kurz pro budoucí policisty trvá vždy osm týdnů. Kromě nutných dovedností se během této doby naučí i základům práva a správnému chování k civilnímu obyvatelstvu.

Alan Chán doufá, že po absolutoriu se vrátí zpět do lógarského okresu Azra, z něhož pochází: „Mám tam rodinu, znám místní lidi a prostředí. Věřím, že tam jako policista budu odvádět dobrou práci.“

 Cílem výcviku je zároveň posílit schopnosti afghánských instruktorů. Část přednášek proto vedou zkušenější policisté a čeští vojáci je v případě potřeby pouze doplňují či opravují.

„Toto je náš čtvrtý výcvik za šest měsíců. Afghánci mají vznětlivou povahu, jinak jsou ale bystří a šikovní. Překvapilo nás například, jak rychle a přesně se učí střílet, nebo jak mrštně zvládají náročnou překážkovou dráhu,“říkají vojáci z PRT.

Od roku 2008 prošly českým výcvikem v Lógaru stovky afghánských policistů. Na podpoře afghánské policie se ale podílí i civilní část PRT – podporuje zejména stavby a rekonstrukce kontrolních stanovišť, kasáren, a dalších součástí vojenského a policejního zázemí.

Filip Moravec, civilní část PRT

fotografie a videa

Reportáž z Abtaku

VIDEO: Podívejte se na reportáž ze stavby hráze v okresu Chuši. více ►


příběhy pomoci

Přehrada Surchab

VIDEO: Podívejte se na reportáž České televize o největším českém projektu v Lógaru. více ►