http://www.prt-logar.cz

Stonožka vyrazila do boje

12.2.2010

Ačkoliv příslušníci 4. kontingentu PRT Lógar se již připravují na předání operačního úkolu, jsou zde ještě stále úkoly, které je nutné dokončit. Jedním z nich jsou dva projekty rychlého dopadu realizované příslušníky civilně vojenské spolupráce (CIMIC) za využití finančního daru dětského hnutí Stonožka.

Jedná se sice pouze o dva projekty, ale jejich celková cena je padesát tisíc dolarů a také jejich dopad je směřován na celou provincii Lógar.

V těchto dnech finišuje projekt školních pomůcek do škol. Ve spolupráci s místním školským odborem bylo vytipováno 25 základních a středních škol v distriktech Khoshi, Pol-e-Alam, Mohammad Agha a Azra, což jsou distrikty, kde čeští vojáci působí nejčastěji. Každá škola obdržela knihovnu, která obsahuje přibližně pět set učebnic a také knihy, které by se spíše daly zařadit do skupiny beletrie. Kromě nich do školbyly dodány také slovníky, atlasy, globusy a mapy. Vojáci osobně doručili a zkontrolovali jejich předání do čtrnácti škol. Do zbývajících byl materiál předán prostřednictvím dodavatelů a školského odboru.

Pro některé školy byl tento projekt doplněním již existující knihovny. Pro řadu z nich to však byly první knihy, které škola obdržela. Učebnice nejsou určené přímo školákům, ale spíše učitelům. Je to způsob, jak zvýšit kvalitu výuky. V některých školách již fungují knihovny v té podobě, jak je známe v Evropě. Zde si mohou žáci knihu nebo učebnici půjčit oproti podpisu. Stonožka se tak díky tomuto projektu také zapojila do boje. Ne však s Tálibanem a teroristy, ale s nevzdělaností a negramotností.

Stonožka vyrazila do boje - 1 Stonožka vyrazila do boje - 2 Stonožka vyrazila do boje - 3

Součástí tohoto projektu byl i nákup šicích strojů a látek pro dívčí školu ve vesnici Kumaidan. Zástupkyně ředitelky této školy je švadlena, a proto může začlenit výuku šití a ručních prací do výuky. Tento malý projekt dá dívkám větší šanci se uplatnit v dalším životě.

Druhý projekt, v hodnotě dvaceti tisíc dolarů,  je zaměřen na zdravotnictví. V rámci tohoto projektu obdrží čtyřicet porodních asistentek a deset lékařů kompletní vybavení pro porod v terénu.

Stonožka vyrazila do boje - 4 Stonožka vyrazila do boje - 5 Stonožka vyrazila do boje - 6

Spolupráce s dětským hnutím Na vlastních nohou, známého spíš jako Stonožka, má v armádě dlouholetou tradici. Stonožka spolupracovala s vojáky v Bosně, Kosovu, Iráku a Afghánistánu, a za celou dobu uskutečnila desítky projektů od drobné materiální pomoci až po opravy škol či výstavbu vodních nádrží. Vzhledem k tomu, že Stonožka není standardní humanitární organizací, ale spíše vzdělávacím programem, je naprostá většina projektů zaměřena na děti a školství. V každém případě je to vždy pomoc dětí dětem.


Autor: kapitánka Lada Kovářová, skupina Civilně vojenské spolupráce, 4. kontingent AČR PRT Lógar mise ISAF

fotografie a videa

Reportáž z Abtaku

VIDEO: Podívejte se na reportáž ze stavby hráze v okresu Chuši. více ►


příběhy pomoci

Přehrada Surchab

VIDEO: Podívejte se na reportáž České televize o největším českém projektu v Lógaru. více ►