http://www.prt-logar.cz

Stonožková patrola

16.3.2010

V minulém týdnu vyrazila první "stonožková" patrola za afghánskými dětmi a ženami.

Patrola mířící k afghánským dětem a ženám se skládala převážně z českých a amerických žen. Byly to příslušnice skupin civilně-vojenské spolupráce (CIMIC) 5. kontingentu AČR provinčního rekonstrukčního týmu a amerického 173. Airborne Brigade Combat Teamu.

Patrola naložená balíčky s jídlem, dárky a dalšími potřebnými věcmi vyrazila brzy ráno do vybrané afghánské vesnice. Každý balíček obsahoval základní potraviny – 5 litrů jedlého oleje, 5 kg cukru, 1 kilogramů čaje, 2,5 kg mouky, 2,5 kg rýže, fazole, sušené mléko, vitamíny a hygienické potřeby.

Celá akce byla dopředu podrobně naplánována a projednána se zástupci místní správy představované radou starších (tzv. šura) včetně času a místa distribuce pomoci. Avšak nikde jinde neplatí aforismus o plánech a skutečnosti tak, jako v Afghánistánu, ale s pomocí vojáků Afghánské národní armády a tlumočníků, kteří tvořili článek řetězu spojující místní obyvatele a česko-americkou jednotku CIMIC, se podařilo i přes malé zpoždění vytvořit odpovídající prostor a začalo vlastní rozdělování jídla a dárků.

Předávání jídla a dárků ženám proběhlo důstojně, v souladu s místními tradicemi. Bylo to hlavně zásluhou česko-amerických pracovnic CIMICu, které jediné mohou s Afghánkami v typických burkách hovořit.

Za necelé dvě hodiny byl náklad rozdán. „O potravinové balíčky byl mezi místními ženami velký zájem a upřímně nám za ně děkovaly,“ komentovala výsledek Silvie - jedna z příslušnic české skupiny CIMIC.

O atraktivitě darovaných balíčků svědčily rovněž úsměvy a spokojené tváře místních dětí. Stařešinové vřele ujišťovali vojáky o tom, že jsou u nich vždy vítáni a že si nejen pomoci, ale hlavně zájmu České republiky velice cení.

Stonožková patrola byla jednou z velkého množství aktivit, kterými 5. kontingent PRT AČR a jeho příslušníci přispívají ke společnému úsilí koaličních sil při zlepšování životních podmínek afghánských obyvatel v provincii Lógar.

Autor: kapitán Petr Šiler, tiskový a informační důstojník 5. kontingentu AČR PRT Lógar v misi ISAF

fotografie a videa

Reportáž z Abtaku

VIDEO: Podívejte se na reportáž ze stavby hráze v okresu Chuši. více ►


příběhy pomoci

Přehrada Surchab

VIDEO: Podívejte se na reportáž České televize o největším českém projektu v Lógaru. více ►