http://www.prt-logar.cz

Tohle je naše budoucnost, říkají místní o zemědělské škole

13.12.2010

Český Provinční rekonstrukční tým (PRT) v provincii Lógar zahájil stavbu jedné z prvních středních odborných škol v jihovýchodním Afghánistánu. Zemědělská a mechanická škola bude mít kapacitu až tisíc studentů a její součástí bude i laboratoř, dílna a ukázková farma.

Na západním okraji města Pol-e Alam, centra provincie, už je připravený pozemek. Afghánští dělníci museli napřed bagry srovnat terén, odvézt zeminu a prostor před zahájením stavby zkontrolovat, jestli na něm nejsou zbytky min nebo jiný nebezpečný materiál.

Teď už dělníci pracují na základech obvodové zdi, která bude chránit areál střední zemědělské a mechanické školy, jedné z prvních odborných škol v jihovýchodním Afghánistánu.

„Podpora specializovaného středního školství je v Afghánistánu nesmírně důležitá, obzvlášť tady v Lógaru je skutečně potřeba. Zatím tu ale neexistuje žádná odborná škola,“ vysvětluje Zuzana Biniová, zemědělská inženýrka z civilní části PRT.

Farmáře zajímají nové postupy, nemají se je ale kde naučit

Většina obyvatel Lógaru je životně závislá na příjmech ze zemědělství, jejich odborné vzdělání a informovanost jsou přitom minimální. Mladí lidé mají o tento obor zájem, ale v provincii zatím nebyla příležitost se mu věnovat.

„O stavbě střední zemědělské školy se tu hodně mluví, je to velká událost. Když jsme v rádiu vysílali zprávu o zahájení stavby, volali lidé do studia a děkovali,“ říká Noruláh Stanekzai, ředitel lógarského rádia Zínat. „Spousta z nich říkala, že tohle je budoucnost naší provincie. Tady v Lógaru se skoro všichni živí zemědělstvím, z naší rodiny jsem první, kdo nepracuje na poli,“ dodává.

„Ostatní se snaží vydělat si chovem dobytka na mléko a maso nebo prodejem úrody. Práce na poli a doma v hospodářství je ale těžká, i moji příbuzní často dělají věci postaru a neefektivně, i když existují modernější a lepší postupy. Neměli se je ale kde naučit. Proto lidé mluví o zemědělské škole jako o naší budoucnosti,“ vysvětluje Stanekzai.

Za rok začne výuka, za dva roky bude škola kompletní

„Stavba střední zemědělské a mechanické školy v centru provincie je teď naším největším projektem. Odborné vzdělávání je přesně tím segmentem školství, který je v Lógaru nesmírně potřeba, ale zatím chybí,“ říká vedoucí civilní části PRT Matyáš Zrno.

Stavební práce na budoucí střední škole začaly v minulých dnech. Do roka tu bude stát téměř celý areál, jehož součástí bude ochranná zeď, školní budova s 16 třídami, laboratoře a dílny. To už začne i výuka prvního ročníku studentů.

V další fázi výstavby české PRT postaví ještě druhou školní budovu, koleje pro studenty a jídelnu. „Příští rok zahájíme také stavbu ukázkové farmy, kde si studenti prakticky vyzkouší a procvičí poznatky ze školy. Její součástí budou skleníky, ukázkové zavlažovací systémy a políčka nebo sklep na skladování úrody,“ popisuje Biniová.

Poděkujte Čechům, i těm doma

Zájem o studium na ještě nepostavené škole je přitom už teď velký. „Máme doma dvě krávy a asi padesát slepic, za domem ještě tři pole. Chtěl jsem studovat na institutu v Kábulu, ale dojíždění je složité a není moc bezpečné. Doufám, že mě příští rok na tuhle školu přijmou, pomohlo by to mě i celé rodině,“ říká Mohammad Farúk Ahmadzai, jeden z mladíků, kteří se přišli podívat na pokládání základního kamene střední odborné školy.

„Mohli byste vyřídit všem Čechům, že jim děkujeme? Nejenom těm, co pracují tady v provincii, ale taky těm doma. I díky nim se naše sny stávají skutečností,“ loučí se trochu poeticky šestnáctiletý Mohammad.

Kristýna Greplová, civilní část PRT

fotografie a videa

Reportáž z Abtaku

VIDEO: Podívejte se na reportáž ze stavby hráze v okresu Chuši. více ►


příběhy pomoci

Přehrada Surchab

VIDEO: Podívejte se na reportáž České televize o největším českém projektu v Lógaru. více ►