http://www.prt-logar.cz

V Lógaru už poznají slintavku i vzteklinu. Díky laboratoři postavené Čechy

27.7.2010

Množství nebezpečných nemocí se přenáší ze zvířat na člověka. Proto se české PRT v Lógaru rozhodlo podpořit projekt provinční veterinární laboratoře, která v těchto dnech začíná naplno pracovat.

„Dříve jsme v Lógaru neměli žádnou funkční veterinární laboratoř. Teď mohou lidé nosit vzorky ze svých chovů a my je diagnostikujeme. Denně dostáváme několik vzorků k testování z různých oblastí Lógaru. Některá základní bakteriologická a parazitologická vyšetření jsme schopni provést sami, zbytek pošleme do Kábulu,“ popisuje fungování provinční veterinární laboratoře její vedoucí, doktor Chán Šerin.

V Afghánistánu se mezi hospodářskými zvířaty běžně vyskytují nebezpečné nemoci, které jsou ve vyspělých zemích téměř vymýceny. Mor skotu, slintavka a kulhavka nebo vzteklina – to vše je dosud běžné i ve východoafghánském Lógaru, kde působí český Provinční rekonstrukční tým.

Množství nebezpečných nákaz se přitom přenáší ze zvířat na člověka, jak přímým kontaktem, tak přes živočišné produkty jako je mléko, maso či vejce. Proto se české PRT v Lógaru rozhodlo podpořit projekt provinční veterinární laboratoře, která v těchto dnech začíná naplno pracovat.

„Vyhodnocujeme vzorky, a buď lidem doporučíme zvíře léčit, nebo rovnou rozhodneme o jeho utracení, aby se nemoc nemohla dál šířit,“ říká vedoucí veteriny.

Laboratoř spadá pod místní pobočku ministerstva zemědělství, to ale na její stavbu a vybavení prostředky nemělo. Fungující veterinární laboratoř přitom Lógar nutně potřeboval – zemědělstvím se tu živí 90 procent obyvatel. Ministerstvo zemědělství se proto obrátilo na české PRT.

„Pokud by české PRT stavbu veterinární laboratoře a její vybavení nezaplatilo, kdo by nám pomohl? Vláda sama tolik financí nemá. A přitom mít fungující systém kontroly nemocí zvířat je nezbytné kvůli zemědělcům i kvůli zdraví všech lidí v provincii,“ říká doktor Chán Šerin.

„Existuje mnoho nemocí, které jsou přenosné ze zvířat na člověka. Fungující veterinární laboratoř přispěje k ozdravení chovů zvířat v celé provincii a k vyšším výnosům farmářů – ale hlavním dopadem je omezení přenosu nebezpečných nemocí ze zvířat na lidi,“ vysvětluje.

Stačilo pořídit lednice

Kromě stavby provinční veterinární laboratoře české PRT podpořilo i veterináře působící v různých okresech Lógaru. Základem jejich práce je očkování zemědělských zvířat – krav, ovcí a koz – přitom ale dosud neměli podmínky k tomu, aby mohli uchovávat vakcíny.

„V provincii totiž není dostupný elektrický proud a napájet lednici z generátoru je příliš nákladné a málo efektivní. Vakcíny jsou ale biologické látky a jednoduše řečeno se v teple kazí, je potřeba je uchovávat v chladu,“ vysvětluje Zuzana Biniová, zemědělská expertka českého PRT.

Do osmi veterinárních ordinací proto české PRT dodalo lednice na solární energii, ve kterých je možné skladovat očkovací látky i další léčiva. Sami veterináři by si na solární lednice sami nevydělali. I kdyby veškeré své příjmy vložili jen do nákupu tohoto vybavení, museli by šetřit pět nebo šest let – a nemohli by vůbec živit rodinu.

Přitom bez lednice si veterináři vůbec nedrží zásoby vakcín, a zemědělci tak mají jen omezenou možnost, jak nechat svůj dobytek očkovat.

„Vakcíny kupuji jen dvakrát týdně a musel jsem je vždy použít ještě ten den, jinak se zkazily. Nemohl jsem naočkovat všechen dobytek, místní se museli objednávat dopředu. Teď mám zásobu vakcín a farmáři můžou chodit každý den, vidíte, už jich tu pár stojí,“ říká Ibrahím, veterinář z Wardžán Bazaaru, a ukazuje na hlouček kolem lidí kolem.

„Dřív to byl větší problém, nechat si vakcinovat zvířata. Očkovací dávky nebyly pravidelně a člověk na ně musel čekat,“ popisuje změny místní farmář, který právě přišel za veterinářem. Má 11 ovcí a jednu krávu na mléko. Naočkovat je nechá všechny, protože se mu to vyplatí – pokud by mu zvířata pošla, nová by si mohl dovolit jen těžko.

Kristýna Greplová – civilní část PRT

fotografie a videa

Reportáž z Abtaku

VIDEO: Podívejte se na reportáž ze stavby hráze v okresu Chuši. více ►


příběhy pomoci

Přehrada Surchab

VIDEO: Podívejte se na reportáž České televize o největším českém projektu v Lógaru. více ►