http://www.prt-logar.cz

V Lógaru vzniklo ojedinělé výcvikové centrum pro policii

28.1.2010

Nové zařízení, jehož součástí jsou učebny i překážková dráha, bude sloužit pro školení policistů z celé provincie.

Projekt, který český rekonstrukční tým v Lógaru (PRT) realizoval v rámci podpory místní bezpečnosti, zahrnoval stavbu budovy pro výuku policistů, tréninkové věže a speciální překážkové dráhy.

Zatímco učebny a věž stojí již několik měsíců, překážková dráha byla předána místní policii v posledních dnech. Hlavním smyslem celého zařízení je poskytnout afghánským policistům důstojné zázemí pro tolik potřebný výcvik a výuku.

„Toto všechno vám pomůže zvýšit vaši kvalifikaci, fyzickou formu i disciplínu. Díky výcviku budete schopni zaručit bezpečnost ve více oblastech v Lógaru,“ řekl svým mužům při slavnostním otevření generál Mustafa, velitel afghánské policie v provincii.

Za průběh projektu zodpovídali civilní experti PRT. „Tréninková věž slouží několika účelům. Uvnitř se dá nacvičovat prohledávání budov, strážní služba, venku pak šplh a slaňování. Překážkovou dráhu jsme pro policii postavili zejména proto, že v Afghánistánu se běžně nepoužívá. Přitom se jedná o velmi účinný prostředek pro posílení fyzické i psychické odolnosti,“ vysvětluje bezpečnostní expert František Kříž.

Vojenská část PRT pak má na starost především samotný průběh kurzu policie. Jeho obsah je již od prosince 2009 licencován jako oficiální program Výcvikové mise NATO. „Vzdělávání policistů zde v Lógaru zabezpečoval již druhý a třetí kontingent PRT. Je zde i nová politická linie ISAF, která je pro nás závazná. Společně s koaličními partnery naplňujeme cíl, aby do pěti let byly složky ANP schopny převzít spoluodpovědnost za demokratický vývoj v zemi," říká plukovník Milan Schulc, velitel kontingentu Armády ČR v Lógaru.

Vzhledem k tomu, že čeští vojáci se podílejí i na výcviku afghánské armády (ANA), bude překážková dráha sloužit i pro její vojáky.

Podpora bezpečnosti je jednou z hlavních priorit české přítomnosti v Lógaru. 860 afghánských policistů a asi 600 vojáků postrádá jak dostatečný výcvik, tak zázemí a materiální vybavení. Český rekonstrukční tým již opravil pět policejních kontrolních stanovišť a další tři v současnosti staví.

Kromě toho PRT opravuje velitelství policie v hlavním městě provincie a základnu ANA. „Toto školící středisko výrazně posílí schopnosti našich policistů. Oni i ostatní lidé v Lógaru skutečně oceňují český příspěvek k rekonstrukci Lógaru,“ dodal generál Mustafa.

Filip Moravec, civilní část PRT

fotografie a videa

Stavební sezóna začala. Tohle jsou projekty, na kterých právě pracujeme

Přes zimu se činnost na většině staveb českého PRT v Lógaru zastavila, protože teploty klesly pod bod mrazu a pokračovat dál by znamenalo ohrozit kvalitu staveb. více ►