http://www.prt-logar.cz

V Praze skončilo školení afghánských novinářů

12.1.2010

Český rekonstrukční tým podpořil stáž novinářů z Lógaru v rozhlasové stanici Svobodná Evropa.

Intenzivního šestitýdenního školení se zúčastnili zástupci dvou lógarských rádií a největší afghánské tiskové agentury Pajhwok.

Cílem bylo seznámit je s fungováním respektované instituce, která vysílá prakticky do celého světa, a prohloubit jejich znalosti a zkušenosti v oblasti nezávislé žurnalistiky.

Rozhlas v teorii i praxi

„Kromě toretické části jsme pracovali i ve studiu afghánské redakce. Vytvořili jsme několik reportáží, mimojiné i jednu o projektech rekonstrukčního týmu v Lógaru,“ líčí své zkušenosti Noorulah Stanekzai z populární lógarské stanice Zinat.

„U nás v redakci se naučili vytvářet podklady pro  vysílání, psaní reportáží, vyzkoušeli si moderovat rozhlasovou diskusi,“ říká Sultan Sarwar z afghánské redakce RFE/RL. „Česká republika pro ně navíc byla první evropskou zemí, kterou navštívili. To pro ně byla zkušenost na celý život. Mnohé jsme se naučili ale i my od nich a znovu jsme si připomněli, v jak nebezpečném prostředí afghánští novináři pracují,“ dodává Sarwar.

Technika i školení pro média

Nezávislá média se v Afghánistánu stále ještě vzpamatovávají z poměrně krátké, ale o to krutější vlády hnutí Tálibán, kdy byla zakázána televize a jediné fungující rádio bylo pod tvrdou kontrolou úřadů. Zejména rádiím, která jsou zdrojem informací pro většinu lidí, chybí finanční i lidské zdroje.

Rozvoj médií je proto jednou z oblastí, které se český PRT v Lógaru věnuje. Prakticky to znamená jak podporu žurnalistického vzdělávání, tak dodávky technického vybavení – to jsme poskytli například malé komunitní stanici Millie Paygham či státnímu rozhlasu RTA, který má v Lógaru vlastní pobočku.

Kromě toho jsme podpořili školení dalších 16 novinářů v základech nezávislé žurnalistiky, v mediálních zákonech a v práci s rozhlasovou technikou.

Rádio Svobodná Evropa – Rádio Svoboda (jeho afghánská redakce je známá také jako Radio Free Afghanistan či Radio Azadi) vysílá do Afghánistánu od roku 1985, kdy zemi sužovala sovětská okupace. Jeho působení bylo přerušeno vládou Tálibánu v roce 1996, dnes je však mezi Afghánci nejoblíbenějším médiem vůbec. Program, tvořený v Praze a v Kábulu, se skládá zejména ze zpravodajství, pořadů o ženských právech, pořadů pro mládež, ale i z politických diskusí a satiry. zdroj: www.rferl.ogr

Filip Moravec, civilní část PRT Lógar

fotografie a videa

Reportáž z Abtaku

VIDEO: Podívejte se na reportáž ze stavby hráze v okresu Chuši. více ►


příběhy pomoci

Přehrada Surchab

VIDEO: Podívejte se na reportáž České televize o největším českém projektu v Lógaru. více ►