http://www.prt-logar.cz

Ve službě míru a svobodě. NATO ocenilo české PRT v Lógaru

12.7.2010

Členové Českého provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru dostali Medaili Non Article 5 ISAF za svoji službu v náročných a nebezpečných podmínkách Afghánistánu.

Téměř třicet let bojů a násilí se drasticky podepsalo na afghánské ekonomice, státní správě, infrastruktuře, školství i zdravotní péči. Válečný konflikt a vláda teroru za dob Tálibánu zpřetrhaly dokonce i rodinné a společenské vazby a zanechaly zemi v troskách.

Bez mezinárodní pomoci se Afghánistán na nohy znovu nepostaví, a tak hrozí, že by se země znovu stala bezpečným útočištěm teroristů. Proto se Česká republika zapojila do úsilí o obnovu Afghánistánu prostřednictvím vlastního provinčního rekonstrukčního týmu. Na východě Afghánistánu v provincii Lógar tak Češi pomáhají místnímu obyvatelstvu a skrze rozvojové a rekonstrukční projekty podporují autoritu centrální a provinční vlády.

Teď se týmu civilních pracovníků, kteří v Lógaru mají na starost konkrétní projekty, i celému kontingentu českých vojáků dohlížejících na jejich bezpečnost, dostalo ocenění od Severoatlantické aliance. O víkendu na základně FOB Shank převzali medaili Non Article 5 za službu v misi ISAF.

„Ve službě svobodě a míru,“ píše se na bronzovém vyznamenání s modrou stužkou. A stejná hesla se ve svojí práci snaží naplňovat i členové PRT.

„Je naivní si myslet, že pokud necháme teroristy na pokoji, nechají na pokoji oni nás. A je lepší bojovat s terorismem zde, než u nás doma.  My proti němu bojujeme tou nejlepší možnou formou - tím, že pomáháme lidu Afghánistánu, aby se Afghánistán stal standardní zemí, která už nikdy nebude bezpečnou základnou lidí, kteří ze všeho nejvíce touží zničit náš způsob života, založený na svobodě, demokracii a úctě k lidským právům,“ řekl během předávacího ceremoniálu Matyáš Zrno, vedoucí civilní části PRT.

Že se Češi zasloužili o rozvoj Afghánistánu, ocenil i plukovník James H. Johnson III., velitel 173.vzdušní výsadkové brigády, do jejíhož sektoru spadá i Lógar. „Sám tuto medaili taky mám a vždy, když se na ni podívám, vidím tváře těch, se kterými jsem tu sloužil a sloužím. Teď budu myslet i na vás, jak jste pomohli v cestě k našemu společnému cíli, postavit tuto zemi na vlastní nohy,“ vzkázal Čechům Johnson.

Kristýna Greplová - civilní část PRT

 

fotografie a videa

Reportáž z Abtaku

VIDEO: Podívejte se na reportáž ze stavby hráze v okresu Chuši. více ►


příběhy pomoci

Přehrada Surchab

VIDEO: Podívejte se na reportáž České televize o největším českém projektu v Lógaru. více ►