http://www.prt-logar.cz

Velitel ISAF v Lógaru

13.3.2010

Ve středu 10. března 2010 navštívil provincii Lógar, kde působí 5. kontingent AČR PRT, velitel jednotek ISAF v Afghánistánu generál Stanley McChrystal.

Generál Stanley McChrystal zavítal k TF Bayonet (Task Force Bayonet – úkolové uskupení Bayonet) na americkou základnu Shank, kde se setkal se zástupci koaličních jednotek, provinčních rekonstrukčních týmů, představiteli afghánské správy a afghánských národních bezpečnostních sil.

V úvodu se seznámil s dosavadními zkušenostmi příslušníků TF Bayonet, které prezentoval velitel 173rd Airborne Brigade Combat Team plukovník James H. Johnson III. TF Bayonet působí v provincii Lógar od začátku roku 2010.

Generál McChrystal se rovněž intenzivně zajímal o práci provinčních rekonstrukčních týmů v oblasti. Představitelé českého rekonstrukčního týmu plukovník gšt. Rudolf Honzák, Bohumila Ranglová a Matyáš Zrno velitele ISAF informovali o práci českých vojáků a civilních expertů, a o jejich doporučeních k dalšímu rozvoji v provincii Lógar.

Důvodem cesty generála McChrystala bylo představit jednotkám nasazeným v provincii východiska a strategii pro činnosti koaličních jednotek v letošním roce. Generál zdůraznil důležitost zapojení místních obyvatel do obnovy země a nezbytnost vytvoření samostatných a efektivních afghánských národních bezpečnostních sil a zejména policie. „Cílem jednotek ISAF je vytvořit Afgháncům podmínky k uspořádání vlastní správy a zajištění suverenity. Je to dlouhodobý proces, jehož základním předpokladem je bezpečnost.“

Jedním z předpokladů úspěchu tohoto dlouhodobého záměru koaličních sil je výcvik a příprava afghánských policistů, na němž se stále intenzivněji podílí i 5. kontingent AČR. Čeští vojáci cvičí a připravují nové afghánské policisty, kteří po úspěšném absolvování kurzů působí v Lógaru a pomáhají zvyšovat úroveň tamní bezpečnosti.

Závěrem generál McChrystal poděkoval všem koaličním partnerům, civilním expertům a afghánským představitelům za jejich podíl na zvyšování bezpečnosti a zlepšování života místních obyvatel.

Autor: kapitán Petr Šiler, tiskový a informační důstojník 5. kontingentu AČR PRT Lógar v misi ISAF

fotografie a videa

Reportáž z Abtaku

VIDEO: Podívejte se na reportáž ze stavby hráze v okresu Chuši. více ►


příběhy pomoci

Přehrada Surchab

VIDEO: Podívejte se na reportáž České televize o největším českém projektu v Lógaru. více ►