http://www.prt-logar.cz

Afghánky se učí volit. Nejistotu a obavy jim pomáhají překonávat i Češi

19.8.2009

Zpravodajský server naseadresa.cz o školení pro lógarské ženy (19. 8. 2009)

Afghánky mohou ve čtvrtek teprve potřetí v historii jejich vlasti k celostátním volbám. Je to sice pokrok, přesto jejich postavení ve stále patriarchální společnosti zůstává dost žalostné. K překonání zábran a obav mezi ženami v afghánské provincii Lógar pomáhají osvětou také Češi z rekonstrukčního týmu.

Povětšinou rovinatá provincie Lógar leží šedesát kilometrů na jih od hlavního města Afghánistánu Kábulu. Právě odtamtud přijel na místo loni v březnu český provinční rekonstrukční tým. Jeho členové se v provincii již dvakrát vyměnili a v současné třetí tzv. "rotaci" působí bezmála 280 vojáků a 14 civilních zaměstnanců ministerstva zahraničních věcí. Sídlí na americké vojenské základně Shank, zhruba deset kilometrů od provinčního centra Pol-e Alam. Civilisté nicméně mohou ze základny vytáhnout paty pouze v doprovodu ozbrojených vojáků.

Příprava Afghánek na volby

V třísettisícové provincii je polovina populace mladší 15 let a zastoupení mužů a žen v jednotlivých věkových skupinách je víceméně vyrovnané. Pro představitelky něžného pohlaví, kromě mnoha předchozích akcí, uspořádali Češi z rekonstrukčního týmu na začátku srpna za sto tisíc korun školení o volbách. Vše dohodli s provinčním ministerstvem pro ženské záležitosti, v jehož prostorách v Pol-e Alam se přednáška konala. Zúčastnilo se jí přes čtyři stovky místních žen, sedělo se na zemi.

„Bylo to velmi otevřené. Účastnice se ptaly hlavně na průběh voleb a volební právo,“ říká mluvčí provinčního týmu Filip Moravec. „Obsah školení spočíval hlavně v podrobném vysvětlení volebního práva. Školitelé ženám předvedli vše důležité, včetně celé procedury ve volebním místě,“ dodává provinční ministryně pro ženské záležitosti Nadžíba Saíd s tím, že akce byla úspěšná, protože mnoho žen vyjádřilo chuť dál se do budoucna vzdělávat.

Význam podobné předvolební osvěty vzrůstá s vědomím, že v Lógaru vycházejí jediné noviny a působí tam několik rozhlasových stanic. Mnoho žen je navíc negramotných a vůbec netuší, že k volbám mohou jít. „Doufáme, že se povědomí o volbách bude mezi nimi dále šířit. Vždyť sdílení v rodinách a komunitách je tady nejčastějším způsobem přenosu informací,“ doplňuje Moravec.

Související: Šéfka týmu: V Lógaru chodí ženy většinou v burkách

Nerovné postavení

Postavení žen v Afghánistánu je jedno z nejhorších na světě. „Ani po pádu Tálibanu se jejich život příliš nezlepšil. Násilí na ženách dokonce vzrůstá. Velká část z nich je vystavena hrozbě únosu nebo znásilnění ze strany příslušníků povstaleckých skupin. Zaznamenali jsme i útoky na ženy jen proto, že vyšly na veřejnost bez doprovodu muže. Pozitivně hodnotíme, že se oproti uplynulým desetiletím začínají ženy stále více zapojovat do veřejného života,“ vysvětluje Eva Dobrovolná z české Amnesty International.

Afghánské ženy a dívky jsou po staletí podřízeny mužské autoritě. Jejich svoboda pohybu, možnost zvolit si manžela, ale i získat ekonomickou a společenskou nezávislost jsou omezené. Aby zmírnily chudobu rodin, jsou dívky prodávány za účelem sňatku již ve velmi útlém věku.

Dívky sice mohou navštěvovat školy, ale tuto možnost kvůli všudypřítomnému nebezpečí ve valné většině nevyužívají. Stejný problém by mohl zabrzdit některé Afghánky na cestě k volbám.

„Obáváme se, že miliony žen nebudou moci své hlasovací právo využít. V některých provinciích jsou výhrůžky Tálibánu a jiných ozbrojenců na jejich adresu na denním pořádku. Ženské účasti brání i to, že není dostatek žen, které by organizačně zajišťovaly volby a mohly provádět například bezpečnostní prohlídky žen ve volebních místnostech. Nicméně z počtu registrací vidíme, že ženy mají o volby zájem. Vždyť v některých provinciích se jich registrovalo víc než mužů,“ podotýká Dobrovolná s tím, že podobných přednášek, jakou zorganizovali Češi v Lógaru, by mělo být více.

Volební napětí

Nicméně kvůli velkému počtu zaregistrovaných žen rostou spekulace, že předvolební přípravy nebyly v některých afghánských provinciích férové a muži budou skrze ženy volit dvakrát. Situaci také komplikuje hororová bezpečnostní situace v Afghánistánu.

V pondělí zabila jedna z bomb nastražených na silnici na jihu země amerického vojáka, v úterý zasáhla prezidentský palác v Kábulu raketa a několik hodin poté si sebevražedný útok vyžádal nejméně sedm mrtvých a na padesát zraněných. Tálibán navíc vyzval obyvatele, aby volby bojkotovali.

Přese všechno budou ve čtvrtek ráno Afghánci, kteří se dopředu zaregistrovali, volit prezidenta a své zastupitele do čtyřiatřiceti provinčních úřadů. Vše proběhne ve školách, stanech, mešitách a dalších volebních místnostech a na volby budou dohlížet zástupy mezinárodních pozorovatelů.

Největší šanci má podle všeho prozatímní prezident Hamíd Karzáí. Ten však čelí kritice kvůli vlastní korupci, zkorumpovanosti státních úřadů a slabé vládě.

Jan Rychetský

fotografie a videa

Stavební sezóna začala. Tohle jsou projekty, na kterých právě pracujeme

Přes zimu se činnost na většině staveb českého PRT v Lógaru zastavila, protože teploty klesly pod bod mrazu a pokračovat dál by znamenalo ohrozit kvalitu staveb. více ►