http://www.prt-logar.cz

Češi mají v Afghánistánu dobrou reputaci, tvrdí vedoucí rekonstrukčního týmu v Lógaru

20.7.2011

V Afghánistánu pokračuje předávání správy do rukou místních bezpečnostních sil. Dnes je na řadě Laškargáh, což je středisko provincie Hílmand. Zároveň se v pěti městech reorganizují provinční rekonstrukční týmy jednotlivých států. Českého týmu, který působí v provincii Lógar, se to ale zatím netýká (rozhovor Českého rozhlasu).

Zvukový záznam pořadu na www.rozhlas.cz

Podle zástupce zvláštní zmocněnkyně pro Provinční rekonstrukční tým (PRT) Lógar z Ministerstva zahraničních věcí ČR Daniela Volfa naráží český tým hlavně na dvě zásadní překážky.

„Zejména se jedná o bezpečnost, která je nevyzpytatelná a kvůli které se jen obtížně plánují naše aktivity. Absence bezpečnosti omezuje tým především sektorálně a územně. Druhým problémem je pak kapacita afghánské vlády, respektive místních ministerstev a jejich schopnost účinně působit v dané provincii,“ uvedl Volf.

Civilní část Provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru kontroluje převážně probíhající projekty v místě svého působení, což potvrdil i jeho vedoucí Petr Svačina.

„Naše práce sestává převážně s interakce s vnějším světem. To v praxi představuje jednání s místními zástupci vlády a kontrolu právě probíhajících projektů. Rovněž komunikujeme s naším zastupitelstvím a kooperujeme s naší ozbrojenou složkou?"

Podle něj má český tým v místě dobrou reputaci. "Zejména proto, že citlivě vnímáme potřeby Afghánců. Podporujeme například místní hospodářství, infrastrukturu a bezpečnost. V místních médiích dokonce financujeme vzdělávací a kulturní programy. Podílíme se na rekonstrukci nemocnice, stavíme nové vězení a knihovnu,“ dodal Svačina.

fotografie a videa

Reportáž z Abtaku

VIDEO: Podívejte se na reportáž ze stavby hráze v okresu Chuši. více ►


příběhy pomoci

Přehrada Surchab

VIDEO: Podívejte se na reportáž České televize o největším českém projektu v Lógaru. více ►