http://www.prt-logar.cz

Mandát končí, ale Češi mají pořád dost práce

27.9.2011

Český Provinční rekonstrukční tým by mohl z Lógaru odejít už na konci příštího roku. Do té doby má v plánu ještě dokončit výstavbu zemědělské školy i včelařského centra (článek v Lidových novinách).

Ještě letos budou čeští vojáci v Afghánistánu následovat Američany a začnou se stahovat. Plán počítá s tím, že už v roce 2014 by země měla být plně v rukou Afghánců. Vedle vojáků v ní ale působí i čeští civilisté z Provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) - ti mají mandát jen do konce roku 2012. Na jakých projektech nyní pracují a jak se připravují na možný odchod?

Podle Dana Volfa, zvláštního zmocněnce pro PRT v provincii Lógar, je v současné době ve fázi přípravy či implementace 29 projektů, které se snaží pomoci místním lidem. (Celkově má PRT od března roku 2008 na svém kontě již 157 projektů). Ty současné se týkají například výstavby včelařského centra. Pokračuje také projekt výstavby střední zemědělské a mechanizované školy.

Nebude odchod znamenat přerušení těchto projektů? Prý ne. Je dokonce možné, že bude mandát PRT prodloužen. „Ministerstvo zahraničí ve spolupráci s ministerstvem obrany v současnosti pracuje na budoucím zapojení České republiky do stabilizace Afghánistánu po roce 2012 (kdy končí rovněž mandát české armády - pozn. red.) a předpokládáme, že mandát budeme předkládat ke schválení na jaře příštího roku,“ uvedl pro LN Volf. Podle něj je v tuto chvíli velmi těžké odhadnout, jak dlouho by mohli čeští odborníci v provincii působit. Všechny provinční rekonstrukční týmy by měly postupně utlumovat svoji činnost tak, jak budou jednotlivé provincie přecházet pod správu afghánských úřadů. Nicméně se neví, kdy do tohoto procesu bude zahrnuta i provincie Lógar. Pravděpodobně příští rok.

„Samozřejmě že již v tuto chvíli PRT vše plánuje s ohledem na budoucí ukončení činnosti. Neradi bychom odcházeli od rozdělané práce,“ dodal Volf. I proto se při plánování projektů vždy snažili spolupracovat s místními. Jak k tomu zvláštní zmocněnec pro PRT podotkl, nyní věří, že „konkrétní lidé a vesnice budou schopni projekty sami udržovat, jelikož vidí a cítí prospěch, který jim přinesly“. Přiznává však, že například u oprav škol či infrastruktury to může být složitější. Rozhodně prý ale čeští odborníci neplánují nějak stagnovat a jen se připravovat na ukončení činnosti. Chtějí dokončit výše zmíněnou zemědělskou školu i včelařské centrum, plánují i několik menších projektů v oblasti vodohospodářství. Pro letošní rok měl PRT rozpočet 75 milionů korun.

S Afghánci si prý Češi již stihli vybudovat velmi dobré vztahy. „Vzdělanější Afghánci vědí, že máme podobnou historickou zkušenost se sovětskou okupací. Vědí také, že z Prahy vysílá jejich nejoblíbenější rádio, Svobodná Evropa. Dvacet členů provinční vlády bylo v České republice na stáži, takže naši zemi částečně znají,“ říká k tomu člen PRT Filip Moravec, který působí přímo v Lógaru. Češi - jak civilisté, tak vojáci - se podle něj snaží přistupovat k místním lidem vstřícně a s respektem, většinou se prý i naučili několik frází v místním jazyce. „Afghánci si už zvykli, že v rámci projektů klademe jasně dané podmínky, zároveň však plníme přesně to, co jsme slíbili,“ uzavřel Moravec.  

fotografie a videa

Stavební sezóna začala. Tohle jsou projekty, na kterých právě pracujeme

Přes zimu se činnost na většině staveb českého PRT v Lógaru zastavila, protože teploty klesly pod bod mrazu a pokračovat dál by znamenalo ohrozit kvalitu staveb. více ►