http://www.prt-logar.cz

Rekonstrukční tým ČR dokončil tři dívčí školy v afghánském Lógaru

20.10.2009

Zpráva o dívčích školách na zpravodajském serveru ČTK ceskenoviny.cz.

Český provinční rekonstrukční tým (PRT) ve východoafghánské provincii Lógar dokončil stavbu tří dívčích škol pro více než tisícovku žákyň. PRT to dnes oznámil v tiskové zprávě.

Dvě školy pro asi 650 dívek ve vesnicích Hasani Basri a Kudža Laghai v distriktu Chuši byly vůbec největším českým projektem podpory školství v provincii. Dívky se doposud učily v improvizovaných prostorách v několika okolních vesnicích, protože stávající budova byla v havarijním stavu.

Třetí školu český rekonstrukční tým dokončil a předal provinčnímu ministerstvu školství na severu Lógaru, ve vesnici Maghul Chail. Budovu rozšířil o novou osmitřídku, v níž se bude v rámci tradičního afghánského systému směn učit více než 400 žákyň. Několik set metrů od ní postavil novou školu pro chlapce.

Vzdělání v Afghánistánu bylo výrazně postiženo jak sovětskou okupací v 80. letech, tak pozdějí vládou hnutí Taliban. Za vlády tohoto fundamentalistického hnutí v letech 1996 až 2001 dívky do škol chodit nesměly. V současnosti je v Afghánistánu asi pětina všech škol určena pro dívky, číst a psát umí 16 procent mladých Afghánek.

Český rekonstrukční tým je součástí mírové mise Mezinárodních podpůrných bezpečnostních sil (ISAF) pod vedením NATO. Český PRT působí v Lógaru od března 2008. Jeho civilní část tvoří devět civilních odborníků, vojenskou složku pak 275 vojáků české armády.

PRT dosud postavil, opravil či rozšířil devět škol a na dalších třech pracuje. Podmínky pro vzdělávání by se měly zlepšit pro více než než 11.000 dětí. Kromě školství se zabývá také rekonstrukcí zemědělství nebo budováním infrastruktury, provinční vládě pomáhá při zajišťování bezpečnosti v oblasti.

Článek vyšel na zpravodajském serveru České noviny.

fotografie a videa

Reportáž z Abtaku

VIDEO: Podívejte se na reportáž ze stavby hráze v okresu Chuši. více ►


příběhy pomoci

Přehrada Surchab

VIDEO: Podívejte se na reportáž České televize o největším českém projektu v Lógaru. více ►