http://www.prt-logar.cz

Zda bude Afghánistán v rukou domácí vlády do 2014, není zatím jasné

3.6.2012

Český rozhlas o bezpečnosti v Afghánistánu a Lógaru.

Odkaz na článek: http://www.rozhlas.cz/zpravy/blizkyvychod/_zprava/zda-bude-afghanistan-v-rukou-domaci-vlady-do-2014-neni-zatim-jasne--1057251

Proces předávání bezpečnostní situace v Afghánistámu domácí vládě a bezpečnostním složkám vstoupil do své třetí fáze. Spolupráce, kterou navázal český Provinční rekonstrukční tým Lógar již v roce 2008, dobře pokračuje. Zda se ale podaří sladit termín předání bezpečnostních složek s termínem ukončení bojových operací NATO na rok 2014, nejde zatím odhadnout.

Bezpečnostní situace v Afghánistánu se mění podle ročního období. 

„V zimě bojové akce ozbrojených skupin protivníka ustávají a naopak takzvaná bojová sezona přichází s jarem,“ říká Filip Moravec z Provinčního rekonstrukčního týmu Lógar a dodává, že bezpečnostní situace je stratifikována také podle provincií. 

Nyní v Afghánistánu probíhá proces, který se souhrnně nazývá tranzice. Spočívá v předávání zodpovědnosti za bezpečnostní situaci do rukou afghánských bezpečnostních složek a do rukou afghánské vlády. 

„Tranzice už proběhla ve dvou vlnách. Teď se připravuje třetí vlna. Probíhá to tak, že se buď celá provincie, nebo jednotlivé distrikty provincií předají afghánské vládě a v podstatě síly ISAF tam pouze školí afghánské bezpečnostní síly, dozorují nebo z dálky pozorují situaci a snaží se co nejméně zasahovat,“ popisuje proces Filip Moravec. 

Proces tranzice probíhá teprve několik měsíců, proto nelze s určitostí ještě posoudit, nakolik byl projekt úspěšný. 

„Jak můžeme sledovat situaci my v Lógaru, tak afghánské bezpečnostní síly potřebují dlouhý čas, protože potřebují výcvik, materiální zázemí. Otázkou je, jestli je toto všechno možné stihnout do toho roku 2014, o kterém se mluví jako o hraničním datu, kdy by NATO mělo skončit své bojové operace,“ vysvětluje Filip Moravec, jak tranzice postupuje a dodává, že výcvik by měl pokračovat i po tomto datu. 

Důležitým faktorem při tranzici je, že Tálibán není jedinou protivládní a protikoaliční skupinou. Proces převodu bezpečnosti a samosprávy tak komplikuje celá řada z nich. 

Mezi nejrizikovější oblasti pak patří pohraničí s Pákistánem a jižní oblasti země. Jedná se zejména o provincie Helmand, Kandahár či Kunar. Západnější a severní provincie patří tradičně k bezpečnějším. 

Český provinční tým působí v provincii Lógar od roku 2008. Afghánci na tuto skupinu reagují velmi pozitivně a spolupráce probíhá velmi dobře. 

„Myslím si, že se povedlo vytvořit poměrně pevné partnerství, které stále funguje,“ uzavírá Filip Moravec. 

Severoatlantická alinace by na nadcházejícím summitu v Chicagu měla potvrdit svůj závazek o předání kontroly nad bezpečnostní situací v zemi afghánským složkám. Shodli se na tom americký prezident Barack Obama a šéf aliance Anders Fogh Rasmussen. Alianční jednotky plánují setrvat v zemi do roku 2014. 

Nový francouzský prezident Hollande možná oznámí stahování francouzských vojáků už letos. Spojené státy chtějí ukončit bojové akce příští rok a pak pomáhat s výcvikem tamních bezpečnostních sil. Také Austrálie a Británie chtějí stáhnout vojáky příští rok. 

fotografie a videa

Stavební sezóna začala. Tohle jsou projekty, na kterých právě pracujeme

Přes zimu se činnost na většině staveb českého PRT v Lógaru zastavila, protože teploty klesly pod bod mrazu a pokračovat dál by znamenalo ohrozit kvalitu staveb. více ►