http://www.prt-logar.cz

Čeští instruktoři cvičí afghánské vojáky

1.7.2009

Rozvoj afghánských ozbrojených sil je jeden z úkolů vojenské části českého provinčního rekonstrukčního týmu. Naši vojáci na tento úkol však rozhodně nejsou sami.

V rámci jednotek ISAF působí styčné a mentorovací týmy (Operational Mentoring and Liaison Team – OMLT), které mají naopak výcvik jednotlivých složek Afghánské národní armády (ANA) jako prioritu.

Jeden z těchto týmů OMLT, který tvoří příslušníci francouzské armády, působí také v provincii Lógar, kde spolupracují se 4. praporem (kandakem) ANA. Také čeští vojáci se podílejí na výcviku tohoto praporu. Jednou týdně naši instruktoři vyučují afghánské vojáky základům zdravotní přípravy a také střelecké přípravy, kde se věnují zejména technické údržbě zbraní.

Mohutná palebná síla dělostřelecké baterie ANA Příslušníci ANA provádějí výcvik v dělostřelecké palbě Čeští vojáci si techniku ANA armády mohli nejenom prohlédnout, ale i vyzkoušet Velitel českého kontingentu při neformálním setkání s příslušníkem francouzského OMLT

Čeští a francouzští vojáci realizují výcvik ANA společněVelitel českého kontingentu PRT pplk. Petr Procházka a velitel 4. praporu (kandaku) ANA pplk. Saham Gul při přátelském setkání Velitel 4. praporu (kandaku) představuje českým vojákům techniku ANA Výcvik ve zdravotní přípravě pod vedením českých instruktorů

Součástí 4. praporu ANA je také dělostřelecká baterie. Čeští dělostřelečtí návodčí, kteří jsou součástí 3. kontingentu, sice výcvik afghánských vojáků nevedou, avšak i jejich přítomnost na takovémto výcviku je přínosem pro všechny zúčastněné strany. Jednotky ISAF a afghánských ozbrojených sil mohou působit nejenom samostatně, ale často se také podílejí na společných operacích, a proto je nutné, aby znaly vzájemné operační postupy.

Na základě předchozích zkušeností požádalo velení OMLT, působící v provincii Lógar, český kontingent o realizaci speciálního kurzu řidičů vozidel. Tento kurz bude zahájen v úterý 30. června 2009.


Autor: kapitánka Lada Kovářová, tisková a informační důstojnice 3. kontingentu AČR PRT Lógar mise ISAF

fotografie a videa

Reportáž z Abtaku

VIDEO: Podívejte se na reportáž ze stavby hráze v okresu Chuši. více ►


příběhy pomoci

Přehrada Surchab

VIDEO: Podívejte se na reportáž České televize o největším českém projektu v Lógaru. více ►