http://www.prt-logar.cz

PRT opravuje největší lógarskou přehradu

11.4.2009

Bez vody z přehrady Surchab by se neobešly více než tři tisícovky farmářů ze severu afghánské provincie.

Český rekonstrukční tým složený z 10 civilistů a 275 vojáků zajišťuje zdroj vody pro tisíce místních zemědělců.

Přehrada Surchab je největším zdrojem vody v Lógaru. Neobešly by se bez ní více než tři tisícovky farmářů ze severního Lógaru. Ti svá pole totiž zavlažují právě z 80 let staré nádrže, která byla postižena jak nedostatečnou údržbou, tak erozí. Ještě nedávno byl Surchab zanešen více než osmimetrovou vrstvou usazenin, kvůli čemuž jeho kapacita klesla asi o třetinu.

Díky českému rekonstrukčnímu týmu by přehrada měla znovu plnit svoji funkci. Vůbec největší český projekt v Lógaru obsahuje zejména celkové odbahnění nádrže. V současnosti se na dně Surchabu prohání těžká technika, která na břehy vyváží tisíce tun zeminy. Společnost, která vzešla z výběrového řízení, navíc pochází přímo z Lógaru, takže v rámci projektu vznikly desítky pracovních míst.

Vyvezený materiál bude v okolí využit jako zemědělská půda, na níž vyroste díkz rekonstrukčnímu týmu asi 2500 stromů. Ty budou tvořit přirozený větrolam a zabraňovat tak dalšímu usazování prachu na dno přehrady. „Jsme rádi, že se tady pracuje a že nám Češi pomáhají. Bez vody by místní farmáři nevypěstovali vůbec nic," říká Andul Waháb Ahmadzai, ředitel střední školy na břehu přehrady.

Těmito projekty však české aktivity na Surchabu nekončí. Aby bylo zabráněno dalšímu zanášení sedimentem, u ústí řeky do nádrže v současnosti vzniká zadržovací zeď, která bude tok vody usměrňovat. Rekonstrukční tým se navíc podílí na opravě těla přehrady v rámci amerického programu CERP.

Filip Moravec, civilní část PRT

ČTĚTE VÍCE o českém rekonstrukčním týmu. Nově nás najdete na blogu iHNed.cz, více se o nás dozvíte i na Facebooku.

fotografie a videa

Stavební sezóna začala. Tohle jsou projekty, na kterých právě pracujeme

Přes zimu se činnost na většině staveb českého PRT v Lógaru zastavila, protože teploty klesly pod bod mrazu a pokračovat dál by znamenalo ohrozit kvalitu staveb. více ►