http://www.prt-logar.cz

Podpora včelařství v Lógaru

21.10.2008

Sahed Amir (14) bydlí v distriktu Khushi v Lógaru. Chodí do šesté třídy a k jeho největším koníčkům patří včelařství. „Můj otec dřív choval včely, ale dnes už je starý a nemůže sehnat práci,“ říká Sahed, nejmladší účastník kurzu pro včelaře

Kurz zorganizoval ve spolupráci s místním odborem zemědělství český provinční rekonstrukční tým (PRT) v provincii Lógar. Sahed Amir má sedm bratrů a šest sester. "Nemáme moc peněz a med si nemůžeme dovolit kupovat často, takže mí sourozenci už se těší, až budeme mít vlastní," říká Sahed Amir, který chce vedle včelařství i dál studovat. "Teď jsem dostal šest úlů, to bude stačit tak pro nás doma, ale příští rok bych si chtěl pořídit dalších šest úlů, to pak budu moci med prodat a pomoci živit rodinu," říká Sahed Amir, který vedle chování včel chodí po škole ještě pracovat na pole.

Dvou měsíční kurz včelařství v Lógaru absolvovalo dalších dvacet lidí. Afghánští školitelé jim vysvětlili nejen techniku, ale ze všech znalostí je zkoušeli i v praxi přímo u nich doma. Kurz absolvovalo také dvacet včelařů, kteří se mohli zdokonalit ve včelařství. Každý ze studentů obdržel po absolvování kurzu šest úlů, medomet na stáčení medu a speciální včelařskou kuklu.

Včelařství má v Afghánistánu dlouholetou tradici, která nebyla přerušena ani roky bojů. Podle pobočky afghánského ministerstva zemědělství v Lógaru, se včelařství věnuje v provincii 500 až 1000 rodin. Většinou med používají zejména pro vlastní potřebu, ale přebytky prodávají. Kilo medu je pak možné prodat až za osm dolarů. "Absolvoval jsem trénink už před několika lety. Začínal jsem s jedním úlem a dnes už jich mám 200," říká Nasar Ahmad Niazi, který včelařský kurz vedl.

Karla Štěpánková, civilní část PRT Lógar

fotografie a videa

Reportáž z Abtaku

VIDEO: Podívejte se na reportáž ze stavby hráze v okresu Chuši. více ►


příběhy pomoci

Přehrada Surchab

VIDEO: Podívejte se na reportáž České televize o největším českém projektu v Lógaru. více ►