http://www.prt-logar.cz

Voda a vodní zdroje

7.5.2008

PRT Lógar se zaměří mimo jiné na rekonstrukce tradičních zavlažovacích systémů, rekonstrukci přehradní nádrže Surchab, která bude složit k zavlažování v obdobích sucha. Pokud to bude doporučeno odborníky, bude se PRT věnovat i hloubení studní.

Zavlažovací systémy:

Zavlažovací systémy, které jsou nezbytné pro jakékoliv pěstování plodin v této části Afgánistánu, v průběhu posledních třiceti let výrazně utrpěly. Došlo k narušení tradičních systémů jejich budování a udržování. Produkci omezuje nedostatečná plocha zavlažovaných polí, které mají v Afghánistánu výrazně vyšší hektarové výnosy než pole nezavlažovaná. Například v případě pšenice je průměrný výnos zavlažovaných polí 2,7 tun/ha. Pole závislé pouze na dešti mají výnos 1,15 tun/ha. Část z kanálů vede pod zemí (karez), což ztěžuje místním zemědělcům jejich údržbu.

Karez je výraz v Paštú pro člověkem vytvořený podzemní zavlažovací systém arabský výraz Qanat používaný pro stejný systém v Iránu i v Afghánistánu.

Pitná voda:

Nedostatek pitné vody je stálým problémem většiny Afghánistánu. Nekvalitní voda je příčinou mnoha onemocnění. Vzhledem k nedostatku pitné vody jsou děti často nuceny trávit den jejím nošením, místo navštěvování školy. Ani centrum provincie Pole Alam nemá vodovodní síť. Voda je získávána z tradičních karezů, sezónních pramenů či řek (vádí) a z narychlo neodborně hloubených studen, které jsou často příčinou narušení přirozených vodních sytémů.

PRT Lógar se zaměří mimo jiné na následující projekty: rekonstrukce tradičních zavlažovacích systémů, rekonstrukce přehradní nádrže Surchabv distriktu Mohammad Agha, která bude složit k zavlažování v obdobích sucha. Pokud to bude doporučeno odborníky, zaměří se PRT i na hloubení studní.

fotografie a videa

Reportáž z Abtaku

VIDEO: Podívejte se na reportáž ze stavby hráze v okresu Chuši. více ►


příběhy pomoci

Přehrada Surchab

VIDEO: Podívejte se na reportáž České televize o největším českém projektu v Lógaru. více ►