http://www.prt-logar.cz

Vzdělání pro lógarské zemědělce

31.3.2009

Zemědělství je v Lógaru nejrozšířenější forma obživy. Provincie je vyhlášená například vynikajícími rozinkami či produkcí ovoce a zeleniny. Přesto tady neexistuje žádná škola či institut, který by místním farmářům nabízel speciální obory.

Právě kvůli nedostatku zemědělského vzdělání zorganizoval český rekonstrukční tým pro 225 představitelů lógarských družstev školení v oblasti marketingu. Farmáři totiž často neznají způsoby, jak účinně nabízet to, co vypěstovali. Velkou neznámou jsou i naprosté základy efektivního řízení zemědělského družstva – účetnictví, žádání o úvěr či cesty zvyšování hodnoty produktů.

„Zemědělci prodají víc produktů za lepší ceny. O zboží se budou lépe starat, takže bude lépe i vypadat a mít vyšší cenu na trhu,“ řekl novinářům České televize Pavel Burian z českého PRT v Baraki Barak, kde skončila jedna část školení.

„S tímto potvrzením se můžeme lépe zapojit do různých vládních programů na podporu zemědělství. Lépe se tak dostaneme k osivům či hnojivům,“ dodal pro ČT místní farmář Nazirulláh.

Školení se zúčastnili převážně farmáři z distriktů, ve kterých PRT realizuje své projekty, tedy z Pol-e Alam, Muhammad Agha a Baraki Barak. Během několika fází prošli tréninkem zástupci celkem 50 zemědělských družstev.

Filip Moravec, civilní část PRT

ČTĚTE VÍCE o českém rekonstrukčním týmu. Nově nás najdete na blogu iHNed.cz, více se o nás dozvíte i na serveruFacebook.

fotografie a videa

Reportáž z Abtaku

VIDEO: Podívejte se na reportáž ze stavby hráze v okresu Chuši. více ►


příběhy pomoci

Přehrada Surchab

VIDEO: Podívejte se na reportáž České televize o největším českém projektu v Lógaru. více ►