http://www.prt-logar.cz

Příspěvek ČR k rozvoji bezpečnostních složek

11.12.2012

Rozvoj, podpora a výcvik afghánských bezpečnostních sil patří mezi hlavní priority alianční mise ISAF v Afghánistánu a tedy i kontingentu Armády ČR působího v jejím rámci.

Konkrétně se české vojenské výcvikové týmy významným způsobem podílí na výcviku a podpoře afghánské armády a policie v provinciích Wardak a Logar. V Kábulu působí český tým pro výcvik a mentoring vrtulníkového personálu afghánské armády, která mj. využívá vrtulníky darované Českou republikou v letech 2008 a 2009. Kromě alianční mise ISAF přispívá ČR i do policejní výcvikové mise EU - EUPOL AFGHANISTAN, která se soustředí na výcvik vyšších důstojníků afghánské policie a podporu struktur jejího velení. V současnosti v této misi působí 12 policistů Policie ČR a dva civilní experti vyslaní MZV. ČR rovněž počítá se svojí účastí v nové výcvikové misi pod vedením NATO, která bude v Afghánsitánu působit od roku 2015 po ukončení mise ISAF.

Mimo přímého výcviku se ČR na podpoře afghánských bezpečnostních sil podílí také finančně. Od roku 2007 ČR pravidelně přispívá do mezinárodních svěřeneckých fondů na podporu afghánské armády a policie. Konkrétně jde o Afghan National Army Trust Fund (ANA TF) pod vedením NATO a Law and Order Trust Fund (LOTFA) pod vedením OSN/UNDP. V letech 2007-2012 přispěla ČR tímto způsobem celkem již cca 15 mil. Kč. ČR se na této podpoře hodlá finančně podílet i po roce 2014, kdy afghánské bezpečnostní síly budou muset zajišťovat bezpečnost v zemi samy bez výrazné podpory mezinárodních sil. V srpnu 2012 pro tento účel schválila vláda finanční prostředky ve výši 20 mil. Kč ročně, které budou Afghánistánu poskytovány prostřednictvím mezinárodních finančních mechanismů v letech 2015-2017.

fotografie a videa

Reportáž z Abtaku

VIDEO: Podívejte se na reportáž ze stavby hráze v okresu Chuši. více ►


příběhy pomoci

Přehrada Surchab

VIDEO: Podívejte se na reportáž České televize o největším českém projektu v Lógaru. více ►