http://www.prt-logar.cz

Nové projekty pro Lógar: Opravy škol a policejních stanic, ale i vzdělání pro zemědělce

16.10.2009

Češi zahájili v afghánském Lógaru deset nových projektů pomoci

Rekonstrukční tým v afghánské provincii Lógar zahájil projekty na podporu bezpečnosti, školství a zemědělství.

V rámci rozvojové strategie se český Provinční rekonstrukční tým (PRT) soustředí zejména na podporu těch oblastí, které byly nejvíce postiženy vleklými válečnými konflikty.

Patří mezi ně především školství, jež trpí nedostatkem škol i učitelů. Díky českým projektům se v následujících měsících zvýší kapacita dvou škol celkem o 32 nových tříd. Zatímco jedna z nich se nachází přímo v centru provincie, rekonstrukce druhé bude probíhat ve vysokých horách odlehlého distriktu Azra na východě Lógaru. Obě zařízení mají jedno společné – chybí v nich prostor pro stovky dětí, které se dnes učína zemi nebo venku ve stanech.

„Oprava a dostavba obou škol byla prioritou provinčního ministerstva školství, s nímž vždy o projektech v této oblasti jednáme,“ říká stavební inženýr z PRT Michal Navrátil. „Do každé ze škol chodí asi dva tisíce dětí,“ dodává.

Video: reportáž České televize o stavbách škol v Lógaru, Další videa na kanálu PRT na Youtube

V oblasti bezpečnosti pak rekonstrukční tým zahájil práce hned na několika projektech. Vznikne například zcela nové pozorovací stanoviště pro Afghánskou národní policii ve strategické soutěsce Tangi Waghjan na severu Lógaru. Jedna větší policejní základna byla v této oblasti v rámci české pomoci již opravena, stejně jako most spojující vesnice za řekou s hlavní silnicí do hlavního města Kábulu.Částečnou rekonstrukcí projde také základna afghánské armády a velitelství policie v hlavním městě Lógaru Pol-e Alam.

Přestože zemědělství je v Lógaru hlavní formou obživy, v provincii chybí odborné vzdělávání, technologie i kvalitní suroviny. Není zde žádná zemědělská škola ani zpracovatelský závod, takže místní zemědělci jsou částečně závislí na odbytu v hlavním městě.

I proto patří mezi nové projekty například školení správného skladování zeleniny a ovoce či včelařský kurz. Ten už několik dnů probíhá a setkává se s úspěchem u zájemců o tento nízkonákladový způsob obživy. Češi také poskytnou tisícovce lógarských farmářů dodávku vybavení na ochranu rostlin před škůdci. Tisícovka zemědělců dostane od PRT také kvalitní a odolné druhy pšenice.

Filip Moravec, civilní část PRT

Czech Provincial Reconstruction Team Logar (Afghanistan) na Facebooku

fotografie a videa

Reportáž z Abtaku

VIDEO: Podívejte se na reportáž ze stavby hráze v okresu Chuši. více ►


příběhy pomoci

Přehrada Surchab

VIDEO: Podívejte se na reportáž České televize o největším českém projektu v Lógaru. více ►