http://www.prt-logar.cz

Základní výcvik afghánských policistů

27.4.2009

Od 19. dubna 2009 vedou čeští instruktoři na základně Shank v afghánském Lógaru třítýdenní základní kurz příslušníků Afghánské národní policie (ANP).

Od 19. dubna 2009 vedou čeští instruktoři na základně Shank v afghánském Lógaru třítýdenní základní kurz příslušníků Afghánské národní policie (ANP).

Tento výcvik je jednou z forem pomoci k rozvoji Afghánských národních bezpečnostních sil. Vzhledem k bezpečnostní situaci v Afghánistánu, dochází k největším ztrátám na životech právě u policistů.

Je to způsobeno převážně jejich nedostatečným výcvikem, vybavením a neznalostí základních pravidel zacházení se zbraněmi, ale také skutečností, že tito lidé přijdou nejvíce do styku s nepřátelskými silami.

„Velmi si cením toho, že se mohu kurzu zúčastnit,“ přiznal jednadvacetiletý Mohamad, který u policie slouží teprve sedm měsíců a vysvětlil: „Tak kvalitní výcvik si naše policie nemůže dovolit.“

Jak říká český vedoucí, který zodpovídá za přípravu a celý průběh kurzu: „Specifika tohoto výcviku spočívají v tom, že nám sem přicházejí lidé, kteří mnohdy neumějí číst ani psát. Chybí jim elementární návyky manipulace se zbraní, nemají žádnou fyzickou kondici, neznají základní pravidla přežití a neumí se bránit v případě napadení. S tím musíme při přípravě kurzu počítat, aby zvolené metody výcviku byly dostatečně efektivní.“

fotografie 1 fotografie 2 fotografie 3

Jeho slova potvrdil policista Emahudin, kterému je dvacet devět let a je už „ostříleným mužem zákona“. Má za sebou více než tři roky v uniformě. Řekl: „Kolegové z naší jednotky už kurz pod vedením Čechů absolvovali a přinesli si velmi cenné zkušenosti. Vím, že není důležité, jestli člověk drží v ruce zbraň, ale jestli s ní umí dobře zacházet. Proto jsem tady.“

Právě jednou z dovedností, kterou by mělo patnáct frekventantů během následujících týdnů získat, je správná manipulace a střelba ze zbraní, které mají ve své výzbroji. Jako jsou samopaly Kalašnikov AK – 47 maďarské, ruské, egyptské nebo čínské výroby, kulomety PKM a pistole Smith and Weston.

Kromě správného používání zbraní absolvují policisté fyzickou kondiční přípravu, základy sebeobrany a boje zblízka. Instruktoři je naučí základní postupy při nálezu improvizovaných nástražných systémů, či nevybuchlé munice a činnosti na kontrolně propouštěcím místě (Vehicle Control Point – VCP), a to jak při prohledávání automobilů, tak při osobních prohlídkách.

fotografie 4 fotografie 5

Získají znalosti o tom, jak kontrolovat osoby při vstupu do střežených budov či jakým způsobem doprovázet významné osoby. Naučí se rovněž taktiku boje v budovách a zastavěných oblastech.

S tím souvisejí i základy první pomoci – zastavení krvácení, prvotní ošetření zlomenin, střelných poranění, zprůchodnění dýchacích cest, nepřímou masáž srdce a zásady bezpečného transportu raněných. Všechny nově nabyté znalosti ihned prakticky procvičují.

„Vidím, že je to pro účastníky náročné. Osvojí si v krátkém období velké množství dovedností, dostanou mnoho nových informací. Kromě základních kurzů chceme provádět i zdokonalovací, ať už zde na základně, tak i na policejních stanicích. Je pouze na nich, aby získané dovednosti ve své budoucí práci uplatnili,“ sdělil vedoucí kurzu a poznamenal: „Do všeho se vrhají s velkým zájmem a nadšením. Doufám, že jim obojí vydrží až do konce.“

Kurz bude zakončen slavnostním ceremoniálem, na němž velitel kontingentu podplukovník Petr Procházka účastníkům předá závěrečné certifikáty.


Autorka: majorka Pavla Poláková, tisová a informační důstojnice 3. kontingentu AČR PRT Lógar

fotografie a videa

Reportáž z Abtaku

VIDEO: Podívejte se na reportáž ze stavby hráze v okresu Chuši. více ►


příběhy pomoci

Přehrada Surchab

VIDEO: Podívejte se na reportáž České televize o největším českém projektu v Lógaru. více ►