http://www.prt-logar.cz

Složení 5. kontingentu AČR PRT Lógar mise ISAF

27.4.2010

Provinční rekonstrukční tým tvoří 5. kontingent AČR a civilní část. PRT je umístěn i s technikou na americké základně Shank.

Provinční rekonstrukční tým tvoří 5. kontingent AČR a civilní část. PRT je umístěn i s technikou na americké základně Shank.

Jádro 5. kontingentu AČR tvoří vojáci ze 72. mechanizového praporu z Přáslavic, 13. dělostřelecké brigády z Jinců a příslušníků 43. výsadkového mechanizovaného praporu z Chrudimi, které doplňují specialisté z dalších třiceti útvarů a zařízení AČR. Kontingent se skládá z velitelství, štábu, do nějž patří také jednotka civilně vojenské spolupráce (CIMIC), prvky logistiky a zdravotnického zabezpečení i příslušníci Vojenské policie. Podstatnou část kontingentu však tvoří příslušníci roty ochrany a roty podpory, včetně týmu pro likvidaci nevybuchlé munice a výbušnin (EOD - Explosive Ordnance Disposal). Velitel převzal operační úkol v úterý 23. února 2010. Doba nasazení je plánována na šest měsíců.

  • Mandát mise je vymezen rezolucí Rady bezpečnosti OSN č. 1386 z roku 2001, která síly ISAF zmocnila pomáhat afghánským orgánům při zajišťování bezpečnosti. Rozšíření působení sil ISAF na celé území Afghánistánu schválila RB OSN rezolucí č. 1510 v roce 2003.
  • Kontingent AČR je vysílán na základě usnesení Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR č. 1285 ze dne 16. června 2009 a usnesení Senátu Parlametu ČR č. 208 ze dne 17. června 2009.

Velitelem 5. kontingentu AČR PRT Lógar je plukovník gšt. Rudolf Honzák.

Civilní část PRT představuje deset odborníků vybraných Ministerstvem zahraničních věcí České republiky, kteří zajišťují konkrétní rozvojové a rekonstrukční programy.

Vedoucí civilní části PRT Lógar je Matyáš Zrno.

fotografie a videa

Reportáž z Abtaku

VIDEO: Podívejte se na reportáž ze stavby hráze v okresu Chuši. více ►


příběhy pomoci

Přehrada Surchab

VIDEO: Podívejte se na reportáž České televize o největším českém projektu v Lógaru. více ►