http://www.prt-logar.cz

Složení 6. jednotky AČR PRT ISAF

23.8.2010

Provinční rekonstrukční tým tvoří 6. jednotka AČR PRT ISAF a civilní část. PRT je umístěn i s technikou na americké základně Shank.

Jádro 6. jednotky PRT tvoří vojáci ze 71. mechanizovaného praporu z Hranic, které doplňují specialisté z dalších 25 útvarů a zařízení AČR, především ze 4. brigády rychlého nasazení.

Celá jednotka má celkem 261 osob, z toho je šest žen. Skládá se z velitelství a štábu, do nějž patří také jednotka civilně vojenské spolupráce (CIMIC - Civil Military Cooperation) i příslušníci Vojenské policie. Rozhodující částí jednotky jsou příslušníci roty ochrany, průzkumného odřadu a roty podpory, včetně týmu pro likvidaci nevybuchlé munice a výbušnin (EOD - Explosive Ordnance Disposal) a zdravotnického zabezpečení. Doba nasazení je plánována do února 2011.

Mandát mise je vymezen rezolucí Rady bezpečnosti OSN č. 1386 z roku 2001, která síly ISAF zmocnila pomáhat afghánským orgánům při zajišťování bezpečnosti. Rozšíření působení sil ISAF na celé území Afghánistánu schválila RB OSN rezolucí č. 1510 v roce 2003.

6. jednotka AČR je vyslána na základě usnesení Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR č. 1285 ze dne 16. června 2009 a usnesení Senátu Parlamentu ČR č. 208 ze dne 17. června 2009.

Velitelem 6. jednotky AČR PRT ISAF Lógar je podplukovník Ing. Ctirad Gazda.

Civilní část PRT představuje 12 odborníků vybraných Ministerstvem zahraničních věcí České republiky, kteří zajišťují konkrétní rozvojové a rekonstrukční programy.

Vedoucí civilní části PRT Lógar je Matyáš Zrno.

Aktuální počet českých občanů v PRT Lógar

  • 261 vojáků jednotky AČR
  • 12 civilních expertů

fotografie a videa

Reportáž z Abtaku

VIDEO: Podívejte se na reportáž ze stavby hráze v okresu Chuši. více ►


příběhy pomoci

Přehrada Surchab

VIDEO: Podívejte se na reportáž České televize o největším českém projektu v Lógaru. více ►