http://www.prt-logar.cz

Lógarské rádio má díky PRT kvalitnější vysílání

31.10.2011

Stanice Millie Paygham spolupracuje s rekonstrukčním týmem již od roku 2008.

V provincii Lógar působí pět rozhlasových  stanic. Jedna z nich - Millie Paygham – využívá nové vybavení poskytnuté PRT v rámci podpory místních médií. Díky výkonnému počítači, novému mixážnímu pultu, kvalitním mikrofonům a nahrávacímu zařízení výrazně vzroste kvalita vysílání.

„PRT nám už před třemi lety dodal nový vysílač, díky němuž se nám rozšířila oblast signálu. Další vybavení, kterým nás Češi podpořili teď, zase zvýší kvalitu zvuku a také nám umožní tvořit lepší reportáže z terénu,“ říká ředitel rádia Násir Modásir. Přestože se rychle zvyšuje finanční soběstačnost afghánských médií, kvalitní vybavení si mnoho z nich stále nemůže dovolit.

Stanice Millie Paygham vysílá od roku 2003. „Jsme takzvané komunitní rádio. Snažíme se přinášet zprávy z okolí, dáváme prostor pro diskusi místním lidem. Mohou nám v průběhu vysílání volat a sdělovat vlastní názory,“ říká Násir Modásir.

Rádio v současnosti vysílá deset hodin denně. Jeho nejnovější program se jmenuje "Oprav to!". „Spočívá v tom, že nám lidé mohou volat a sdělit jakoukoli stížnost na fungování státní správy. My pak kontaktujeme dané ministerstvo a snažíme se od něj získat reakci, kterou pak odvysíláme,“ vysvětluje Modásir.

Pro afghánské stanice není problém jen nedostatek technického vybavení, ale i vzdělávání novinářů. Lógarští zájemci o tuto profesi, kteří se nedostanou na studia Kábulské univerzity, se musí spolehnout na nejrůznější stáže a školení.

 „Zatím jsem se zúčastnil díky PRT dvou stáží. Několik týdnů jsem strávil v úspěšné afghánské stanici Salam Watandar, dva měsíce pak v Rádiu Svobodná Evropa (RFE/RL), které vysílá z Prahy a Kábulu,“ říká Zubair Elham, novinář pracující v Millie Paygham. „Byla to skvělá zkušenost. Učili jsme se vyrábět reportáže, klást otázky na tiskových konferencích, více přemýšlet o každodenním složení vysílání tak, aby bylo zajímavé,“ líčí Elham.

PRT v současnosti připravuje dodávku nových a výkonnějších vysílačů pro další lógarské stanice a v kábulské pobočce RFE/RL probíhá další kolo stáží pro celkem dvanáct novinářů z celé provincie.

Filip Moravec, civilní část PRT

fotografie a videa

Reportáž z Abtaku

VIDEO: Podívejte se na reportáž ze stavby hráze v okresu Chuši. více ►


příběhy pomoci

Přehrada Surchab

VIDEO: Podívejte se na reportáž České televize o největším českém projektu v Lógaru. více ►