http://www.prt-logar.cz

Už nemusíme chodit pro vodu do kopce za vesnici

20.8.2011

V obci Chinarey vzniká nový vodovodní systém, který přivádí vodu až před domovní dveře.

Na první pohled se zdá, že vesnice Chinarey v lógarském okresu Chuši stojí na konci světa. Nejbližší trh, škola či nemocnice jsou z ní kilometry daleko prašnou cestou, vedoucí v létě vyprahlými a v zimě zasněženými kopci.

Možná i proto tady mají místní ve zvyku hromadně vítat návštěvníky obvyklým způsobem horských paštunských kmenů, na který nelze v nížinách a ve městech narazit: Většina obyvatel vesnice se shromáždí na návsi a čeká, co se bude dít. V čele jsou většinou respektovaní stařešinové, kteří se s návštěvníkem za všechny zdraví.

Jedním z nich je pětašedesátiletý Achtar Gul. Stejně jako ostatních pět stovek obyvatel Chinarey, také on musel donedávna chodit pro vodu k dalekému pramenu. Přestože Paštuni jsou většinou pověstní dobrou kondicí, je tím Achtar již unavený.

„Většina z nás se živí pěstováním ovoce, zeleniny, obilí a mandlí,“ říká Achtar. „S vodou to ale bylo těžké, museli jsme pro ni chodit do kopce nad vesnici,“ stěžuje si.  

Jeden z vodohospodářských projektů PRT však přivedl vodu až do vesnice. „Navázali jsme na náš předchozí projekt, kdy jsme opravili místní karéz, tradiční systém zavlažování. Nyní jsme vybudovali systém, z něhož voda teče buď do zásobovací nádrže a poté do zavlažovacích kanálů, nebo do vodovodního systému, který přivádí vodu až do vesnice. Každých několik desítek metrů je umístěn kohoutek, z něhož lze čerpat vodu,“ říká Pavel Jirák, stavební inženýr z PRT.

Podle Achtara Gula teď bude jednodušší pěstovat mandle, ale i realizovat dlouhodobý plán postavit ve spodní části vesnice nové domy. „Žije tady asi třicet rodin a některým z nich zničily loňské přívalové deště obydlí. S novým vodovodem, díky němuž nemusíme nosit vodu pěšky, to bude daleko jednodušší.“

Filip Moravec, civilní část PRT

fotografie a videa

Reportáž z Abtaku

VIDEO: Podívejte se na reportáž ze stavby hráze v okresu Chuši. více ►


příběhy pomoci

Přehrada Surchab

VIDEO: Podívejte se na reportáž České televize o největším českém projektu v Lógaru. více ►