http://www.prt-logar.cz

První lógarský kandak má nově opravenou část základny

21.7.2011

PRT postavil pro prapor afghánské armády o síle 700 mužů novou ošetřovnu a jídelnu.

V rámci obnovy základny v Altimuru na jihu provincie vyrostly pod dohledem civilních expertů PRT nová jídelna, kuchyň a ošetřovna. „Dříve jsme zraněné a nemocné  museli ukládat do malého stanu se dvěma  polními lůžky. Stejně nevyhovující byla i jídelna. Tato základna přitom slouží téměř sedmi stovkám lidí,“ říká velitel místní jednotky podplukovník Turjalaj.

SLIDESHOW: Podívejte se na novou vojenskou ošetřovnu a jak vypadala vojenská kuchyně a jídelna před, v průběhu a po skončení projektu.

Ošetřovna slouží zejména k rekonvalescenci zraněných a nemocných vojáků. „Vážně zraněné stále vozíme do sousední provincie na základní ošetření či operace. Tento prostor nám ale hodně pomůže, vojáci se doléčí v lepších podmínkách než dříve,“ chválí českou pomoc Turjalaj. „Teď je tady devět lůžek, což nám zatím stačí. Máme však nedostatek kvalifikovaných lékařů. Na všechny vojáky na základně připadají pouze dva,“ dodává velitel.

Čtěte také: Dva nové projekty zlepší bezpečnost v neklidných oblastech

Češi staví ošetřovnu pro afghánské vojáky

Již dříve PRT obnovil infrastrukturu na další lógarské základně ANA. V Altimuru nyní staví nové velitelství. To bylo rozmístěno v několika provizorních dřevěných budovách a stanech. „Stávající podmínky prakticky neumožňovali koordinovat náročnější operace, pracovat v noci či plánovat podle mapových podkladů,“ vysvětluje bezpečnostní expert PRT František Kříž.

Dokončený projekt zapadá do celkové strategie PRT, podle níž je podpora bezpečnosti jednou z hlavních priorit. „Projekt je součástí našeho komplexního přístupu. Zatímco vojenští kolegové se zabývají výcvikem afghánských vojáků a policistů, civilní část PRT se snaží zlepšit jejich zázemí, protože i to je důležité pro budování jejich kapacit. Kvalita armády a policie bude rozhodujícím faktorem v procesu předávání odpovědnosti za bezpečnost do afghánských rukou, který v některých provinciích již začal. V Lógaru tento proces může začít již v příštím roce, takže význam podpory bezpečnostních složek se rychle zvyšuje,“ říká Petr Svačina, vedoucí civilní části PRT.

PRT se podílí také na podpoře afghánské policie: V provincii vybudoval například sedm nových policejních stanovišť a další dvě jsou ve výstavbě. Mezi další podobné projekty patří stavby ochranných zdí pro velitelství policie, dodávky vybavení či vybudování školícího střediska.

Filip Moravec, civilní část PRT

fotografie a videa

Reportáž z Abtaku

VIDEO: Podívejte se na reportáž ze stavby hráze v okresu Chuši. více ►


příběhy pomoci

Přehrada Surchab

VIDEO: Podívejte se na reportáž České televize o největším českém projektu v Lógaru. více ►